شکر صنعتی چیست و چه خطراتی دار؟
تقریبا هر روز با این قسمت شیرین غذا مواجه می شویم: شکر. این روزها تقریباً هیچ ماده غذایی تولید شده صنعتی نمی تواند بدون آن کار کند. با این حال، قند بیش از حد به دندان ها آسیب می رساند و می تواند به چاقی کمک کند. شکر صنعتی در درجه اول مسئول این امر […]

تقریبا هر روز با این قسمت شیرین غذا مواجه می شویم: شکر. این روزها تقریباً هیچ ماده غذایی تولید شده صنعتی نمی تواند بدون آن کار کند. با این حال، قند بیش از حد به دندان ها آسیب می رساند و می تواند به چاقی کمک کند. شکر صنعتی در درجه اول مسئول این امر است. در این مقاله متوجه خواهید شد که شکر صنعتی چیست، چه جایگزین هایی وجود دارد و نکات ارزشمندی در مورد نحوه صرفه جویی در شکر را خواهید آموخت.

شکر صنعتی خطرساز سلامتی

شکر صنعتی

بسیاری از بیماری‌های رایج امروزی با افزایش مصرف قند، به ویژه دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، کبد چرب یا پوسیدگی دندان، مورد توجه قرار می‌گیرند. به دلیل کالری خالی و در دسترس، شما به سرعت انرژی بیش از حد را از قند جذب می کنید و خطر ابتلا به چاقی را افزایش می دهید. قند بیش از حد برای سطح انرژی شما نیز مضر است.

پس از یک افزایش کوتاه انرژی ناشی از افزایش قند خون، بدن شما انسولین تولید می کند. در نتیجه، قند خون به سرعت دوباره و معمولاً از سطح اولیه پایین می‌آید. در نتیجه شکر انرژی شما را از بین می برد. این نوسانات در قند خون باعث ایجاد هوس می شود که به نوبه خود اغلب شما را به سمت یک میان وعده شیرین سوق می دهد. سطح انسولین هنگام مصرف قند بالا و پایین می‌رود و در نتیجه باعث حملات مکرر گرسنگی شدید – یک دور باطل – می‌شود. با این حال، شکر سمی نیست و اعتیادآور نیست. مثل همیشه، دوز مهم است. با این حال، مشکل این است که تقریباً هر محصول صنعتی تولید شده در حال حاضر حاوی شکر است. از منظر سلامتی، توصیه می‌شود در مصرف قند خود تجدید نظر کرده و با انتخاب هوشمندانه غذایی آن را کاهش دهید. به عنوان مثال، رژیم غذایی مدیترانه ای را امتحان کنید که به طور طبیعی قند کمی دارد و به ویژه برای سلامتی مفید است.

مطالب مرتبط  راهنمای تغدیه کودک در سال اول

شکر صنعتی چیست؟

شکر صنعتی

منظور از قند صنعتی قندی است که با فرآیندهای مکانیکی از گیاهان جدا می شود. این باعث ایجاد قند خالص می شود که برخلاف گیاه اصلی تقریباً فاقد ویتامین، مواد معدنی یا فیبر است. بنابراین، هنگام مصرف شکر، تمام خواص مثبت این مواد روی بدن شما از بین می رود. شناخته شده ترین نمونه شکر صنعتی شکر خانگی سفید یا قهوه ای است که به نام ساکارز نیز شناخته می شود. اما فروکتوز که به طور طبیعی در میوه ها وجود دارد، می تواند به صورت صنعتی نیز جدا شده و سپس به عنوان قند صنعتی شناخته شود.

شکر صنعتی از چه چیزی ساخته شده است؟

شکر صنعتی مولکولی است که به اصطلاح به صورت مونو یا دی ساکارید وجود دارد. این بدان معنی است که یا یک مولکول قند منفرد قبلاً قند نامیده می شود یا دو مولکول قند مشابه یا متفاوت با هم ترکیب می شوند تا یک قند جدید تشکیل دهند. فروکتوز جدا شده به عنوان یک مونوساکارید می تواند قند صنعتی و همچنین قند خانگی کلاسیک باشد. این شامل یک مولکول فروکتوز و گلوکز است. زمانی از شکر صنعتی صحبت می کنیم که این قندها جدا شده و به شکل میوه یا عسل مصرف نمی شوند.

شکر صنعتی چگونه ساخته می شود؟

شکر سفید دانه ای یا رومیزی (ساکارز) از نیشکر یا چغندر قند تهیه می شود. از آن به عنوان قند کارخانه یا صنعتی نیز یاد می شود زیرا بسیار خالص است و برخلاف چغندر قند دیگر حاوی هیچ گونه ریز مغذی نیست. بنابراین، شکر صنعتی کالری «خالی» را بدون هیچ گونه مواد همراه برای سلامتی تأمین می کند.

شکر قهوه ای شکر کاراملی شده به رنگ قهوه ای با شربت است. با این حال، حداقل از نظر سلامتی، تفاوت زیادی با شکر سفید وجود ندارد. هر دو نوع شکر رومیزی به سختی دارای مواد معدنی و کالری یکسانی هستند.

شکر صنعتی کجاست؟

با این حال، مشکل شکر صنعتی این است که نه تنها شکر سفره قابل مشاهده است، بلکه اغلب به صورت نامرئی در غذاهای تولید شده صنعتی پنهان می شود. انواع مختلفی از شکر را نه تنها در شیرینی ها، بلکه در کورن فلکس، موسلیس، محصولات لبنی، محصولات پخته شده، لیمونادها و آب میوه ها و همچنین در کنسروها و حتی سوسیس ها نیز خواهید یافت. بنابراین، اگر می خواهید مصرف شکر خود را محدود کنید، هنگام خرید باید برچسب ها را بخوانید و با هم مقایسه کنید. اما مراقب باشید: صنایع غذایی اغلب به شکر با نام خاص هر نوع شکر اشاره می کنند تا مصرف کننده را در مورد محتوای واقعی شکر گمراه کنند.

مطالب مرتبط  رژیم غذایی انسولین

چه انواع شکر وجود دارد؟

از آنجایی که بسیاری از مصرف کنندگان مایلند مصرف شکر خود را محدود کنند، بسیاری از تولیدکنندگان مواد غذایی از پروفایلی از قندهای مختلف استفاده می کنند. زیرا طبق مقررات غذایی، ماده ای که بیشترین نسبت را از نظر کمیت تشکیل می دهد باید در لیست مواد اولیه اول نام برده شود. بنابراین تولیدکنندگان از فهرست کردن شکر در ابتدا اجتناب می‌کنند، به‌عنوان مثال با نام‌گذاری میوه اول در اسپریت میوه و گلوکز و فروکتوز در مرحله دوم و سوم، زیرا آنها دو نوع مختلف شکر هستند. علاوه بر این، بسیاری از انواع دیگر شکر نیز شناخته شده و برخی به عنوان قند صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید آنها را با پایان “-ose” تشخیص دهید.

دکستروز (گلوکز)

گلوکز یک قند ساده است و بیشتر به قند انگور معروف است. این یک قند طبیعی است که در بسیاری از میوه های شیرین و عسل یافت می شود. گلوکز منبع اصلی انرژی بدن شما است و همچنین با تجزیه کربوهیدرات های با زنجیره بلند مانند نشاسته در متابولیسم انسان تولید می شود.

قند میوه (فروکتوز)

قند طبیعی میوه که در غلظت های بالایی به ویژه در میوه ها یافت می شود، فروکتوز نیز نامیده می شود. اما مراقب باشید. از آنجایی که فروکتوز را می توان به خصوص ارزان به دست آورد، این نوع شکر اغلب به عنوان قند صنعتی نیز استفاده می شود. به طور عمده به دلیل تقسیم ذرت، فروکتوز در غذاهای متعددی به عنوان شربت ذرت با فروکتوز بالا وجود دارد. این نوع شکر به نام های شکر ذرت، شربت ذرت یا ایزوگلوکز نیز شناخته می شود. برخلاف آنچه که مدت‌ها تصور می‌شد، فروکتوز سالم‌تر از سایر قندهای صنعتی نیست. فروکتوز در کبد متابولیزه می شود و با مصرف زیاد قند، باعث چاقی و ایجاد کبد چرب می شود. از طرف دیگر، مصرف فروکتوز از میوه ها چندان نگران کننده نیست، زیرا فیبرهای غذایی موجود در آن باعث کاهش جذب قند می شود و دوز بسیار بالا را بعید می کند.

قند شیر (لاکتوز)

لاکتوز به طور طبیعی فقط در شیر وجود دارد. لاکتوز از یک مولکول گلوکز و موسیلاژ تشکیل شده است. حدود یک چهارم شیرینی شکر گرانول را دارد.

قند اسلایم (گالاکتوز)

به گالاکتوز قند لجن نیز می گویند. سومین مونوساکارید در کنار گلوکز و فروکتوز در شیر یافت می شود، اما در شکر موجود نیست.

شکر مالت (مالتوز)

شکر مالت در جوانه زدن دانه از تجزیه نشاسته به وجود می آید. هنگامی که کربوهیدرات های زنجیره بلند در بدن شما تجزیه می شوند، ابتدا مالتوز نیز تولید می شود. قند مضاعف از 2 قسمت گلوکز تشکیل شده و نسبت به شکر سفره شیرینی کمتری دارد. مالتوز اغلب در شیرینی‌پزی‌ها یافت می‌شود، اما به دلایل فنی برای غلیظ کردن غذا نیز استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط  پیاده روی و تاثیر آن روی رژیم لاغری

عسل و شیرین کننده های جایگزین

شکر صنعتی

عسل از فروکتوز طبیعی و گلوکز تشکیل شده است. بنابراین قند موجود در عسل به صورت صنعتی جدا نمی شود، اما به طور طبیعی در غلظت های بالا وجود دارد. با این حال، این بدان معناست که عسل حاوی مقدار زیادی قند و در نتیجه کالری زیادی است. همین امر در مورد شهد آگاو، شربت افرا یا سایر شیرین کننده های جایگزین صدق می کند. برخلاف آنچه اغلب ادعا می شود، شیرینی طبیعی عسل و شیرین کننده های جایگزین سالم تر نیست، زیرا محتوای مواد معدنی نیز بسیار کم است و نمی تواند برای پوشش نیازها کافی باشد. بنابراین سعی کنید عسل و آب میوه های غلیظ را در حد اعتدال مصرف کنید.

کدام قندهای جایگزین باید با احتیاط مصرف شوند؟

“دوز باعث سم می شود” هم در مورد قند صنعتی و هم برای انواع دیگر شکر صدق می کند. غلظت فروکتوز در سیب بی ضرر است، در حالی که آب سیب یا اسموتی حاوی مقادیر بسیار بالاتری است و نوشیدن آن بسیار آسان است. همین امر در مورد شکر صنعتی نیز صدق می کند که نه تنها به عنوان قند خانگی برای قهوه، چای یا برای پخت استفاده می شود، بلکه امروزه تقریباً در تمام غذاهای آماده نیز یافت می شود. بنابراین، باید حتماً مراقب کل مصرف قند خود باشید. همانطور که قبلا ذکر شد، شیرین کننده های جایگزین مانند عسل و شربت ها سالم تر نیستند زیرا به طور طبیعی در گیاهان یافت می شوند. در مورد شربت ها و آب میوه های غلیظ، شکر اصولاً به همان روشی که از نیشکر یا چغندرقند بدست می آید و جداسازی می شود تا یک کوکتل قند بسیار غلیظ تشکیل شود.

برای دریافت رژیم غذایی با شماره 09125258034 تماس حاصل فرمایید

×
×

سبد خرید