روانشناسی تغذیه چیست؟
روانشناسی تغذیه (NP) حوزه مورد مطالعه است که تلاقی بین علوم روانشناسی، رفتاری و تغذیه را در بر می گیرد. در روانشناسی تغذیه، رابطه رژیم غذایی و سلامت روان (DMHR) از این منظر بررسی می شود که چگونه تغذیه بر نحوه تفکر، احساس، رفتار، حس و تجربه ما تأثیر می گذارد. NP توسط رشته روانشناسی، […]

روانشناسی تغذیه (NP) حوزه مورد مطالعه است که تلاقی بین علوم روانشناسی، رفتاری و تغذیه را در بر می گیرد. در روانشناسی تغذیه، رابطه رژیم غذایی و سلامت روان (DMHR) از این منظر بررسی می شود که چگونه تغذیه بر نحوه تفکر، احساس، رفتار، حس و تجربه ما تأثیر می گذارد.

NP توسط رشته روانشناسی، که به دنبال درک عملکرد درونی افراد، از جمله احساسات، احساسات، انگیزه ها، ارزش ها، و تجربیات آنها است و اینکه چگونه می توانند در جهان بهتر عمل کنند، مطلع می شود. NP همچنین از رشته تغذیه مطلع است، که بررسی می کند چگونه رژیم غذایی و مواد مغذی بر سلامت ما تأثیر می گذارد و چگونه می توانیم از غذا و مواد مغذی برای کمک به ما برای زندگی بهتر، قوی تر و طولانی تر استفاده کنیم. در رابطه با روانشناسی، تغذیه به ما کمک می کند تا بفهمیم آنچه می خوریم چگونه بر احساس ما تأثیر می گذارد – از جمله احساسات، خلق و خوی، احساسات، انگیزه ها و تجربیات ما.

متخصصان سلامت روان مؤلفه‌های روان‌شناختی، شناختی و رفتاری را که منجر به سلامت روانی مثبت می‌شوند، درک می‌کنند. متخصصان تغذیه و تغذیه در حال حاضر درک درستی از اثرات رژیم غذایی بر سلامت دارند. روانشناسی تغذیه (NP) حوزه مورد مطالعه است که در تلاقی روانشناسی و تغذیه قرار دارد. دانستن این تقاطع برای درک رابطه رژیم غذایی و سلامت روان (DMHR) مورد نیاز است.

چرا به رواشناسی تغذیه  نیاز است؟

تحقیقات زیادی برای روشن کردن ارتباط متقابل بین دریافت رژیم غذایی و تمام جنبه های عملکرد روانشناختی وجود دارد. با این حال، این یافته ها، تا کنون، فاقد یک خانه واحد بوده است. متخصصان از جمله روانشناسان، درمانگران، متخصصان تغذیه، روانپزشکان، پزشکان و دانشجویان رشته های علوم روانشناسی و تغذیه، دسترسی محدودی به آموزش رسمی در سطح دانشگاه و آگاهی از این پایگاه شواهد داشته اند. سیستم مراقبت از سلامت روان امروزی برای اعمال این یافته ها برای ایجاد تغییرات مثبت در چشم انداز سلامت روان جهانی مجهز نیست.

CNP برای پر کردن این خلأ وجود دارد. ما در حال ادغام تحقیقات جهان در تمام جنبه‌های DMHR هستیم و از آن برای اطلاع از توسعه مفاهیم، روش‌ها، زبان و ابزارهایی برای قرارگیری در سیستم آموزشی و آموزشی برای متخصصان بهداشت روان و تغذیه استفاده می‌کنیم. ما در پیشبرد ایجاد یک جزء تغذیه ای در مراقبت های بهداشت روان تا سال 2030 کمک می کنیم.

مطالب مرتبط  قوانین رژیم غذایی نوجوانان که باید بدانید

شواهد مبنی بر رواشناسی تغذیه  چیست؟

رشته نوپای روانپزشکی تغذیه در حال برقراری پیوند قوی بین رژیم غذایی و پیامدهای سلامت روان بالینی است. روانشناسی تغذیه یک حوزه مطالعاتی متمایز و مکمل است که علوم روانشناسی، رفتاری و تغذیه را در بر می گیرد.2 در روانشناسی تغذیه، رژیم غذایی- روان رابطه سلامت (DMHR) از منظر تغذیه و ارتباط آن با نحوه تفکر، احساس، رفتار، حس و تجربه ما بررسی شده است.

در حالی که تحقیق در روانشناسی تغذیه وجود ندارد، این زمینه توسط یک پایگاه شواهد موجود و قوی در زمینه های مطالعاتی متعددی در سراسر علوم روانشناسی، رفتاری، اجتماعی، تغذیه، مغز و سلامت و غیره ارائه می شود. تحقیقات این رشته‌ها به توسعه زبان، ابزارها، مفاهیم و روش‌های مشخص کننده رابطه رژیم غذایی و سلامت روان در روان‌شناسی تغذیه می‌پردازد.

حوزه های مورد مطالعه در روانشناسی تغذیه شامل احساسات 5، 6، رفتار 7-10، عملکرد روانشناختی، خلق و خو و بهزیستی 11-18، شناخت و مغز 19-23، احساس، ادراک و تجربه درونی (interception) 24-31، استرس است. پریشانی، تاب آوری و کیفیت زندگی32-36، درد و لذت37-41، تنظیم رژیم غذایی و مصرف مواد42-45، پرخاشگری، خشونت و تروما46-48، خواب، خستگی و عملکرد49-55، محیط روانی اجتماعی و سبک زندگی56- 59 و شخصیت60، 61.

روانشناسی غذا خوردن چیست؟

روانشناسی تغذیه

آنچه می خوریم بر احساس ما تأثیر می گذارد. غذا باید حال ما را خوب کند. طعم فوق العاده ای دارد و بدن ما را تغذیه می کند. با این حال، اگر خیلی کم یا زیاد غذا بخورید، سلامت و کیفیت زندگی شما تحت تاثیر قرار می گیرد. این می تواند منجر به احساسات منفی نسبت به غذا شود.

با یادگیری نحوه انتخاب های سالم تر و آگاهانه تر، ممکن است بتوانید غذا خوردن اجباری، پرخوری و افزایش وزن را مدیریت کنید. با کنترل اشتهای خود، ممکن است از غذاهایی که می خورید احساس آرامش، سطح انرژی بالا و هوشیاری به دست آورید.

به طور کلی، تغییر عادات غذایی ناسالم و عمیق فواید زیادی دارد، مانند:

افزایش سطح انرژی و هوشیاری.

رابطه مثبت تر با غذا

بهبود سلامت.

حرکت راحت تر

بهبود تصویر بدن

در حالی که ما اغلب بهترین نیت ها را برای خوردن سالم تر داریم، این اغلب یک کار چالش برانگیز است.

چه عواملی بر رفتارهای غذایی ما تأثیر می گذارد؟

کارشناسان معتقدند عوامل زیادی می توانند بر احساسات ما در مورد غذا و رفتارهای غذایی ما تأثیر بگذارند. این عوامل عبارتند از:

فرهنگی.

تکاملی.

اجتماعی.

خانواده.

شخصی.

وضعیت اقتصادی.

روانشناسی.

بسیاری از مردم از غذا به عنوان مکانیسمی برای مقابله با احساساتی مانند استرس، کسالت یا اضطراب یا حتی برای طولانی‌تر کردن احساس شادی استفاده می‌کنند. اگرچه این ممکن است در کوتاه مدت کمک کند، اما خوردن برای تسکین و تسکین احساسات شما اغلب منجر به پشیمانی و گناه می شود و حتی می تواند احساسات منفی را افزایش دهد. شما در واقع با مشکلی که باعث استرس می شود کنار نمی آیید. علاوه بر این، تصویر شما از خود ممکن است با افزایش وزن آسیب ببیند، یا ممکن است اثرات نامطلوب دیگری بر سلامت خود تجربه کنید، مانند قند خون بالا، سطح کلسترول یا فشار خون.

مطالب مرتبط  تاثیر پریود بر شیردهی

روانشناسی تغذیه چه نقشی در مدیریت وزن دارد؟

روانشناسی تغذیه

روانشناسی علم رفتار است. مطالعه این است که چگونه و چرا مردم کاری را که انجام می دهند انجام می دهند. برای افرادی که سعی در مدیریت وزن خود دارند، روانشناسی به موارد زیر می پردازد:

رفتار: درمان شامل شناسایی الگوهای غذایی فرد و یافتن راه هایی برای تغییر رفتارهای غذایی است.

شناخت (تفکر): درمان بر شناسایی الگوهای تفکر خودشکسته که به مشکلات مدیریت وزن کمک می کند تمرکز دارد.

چه درمان هایی برای کنترل وزن استفاده می شود؟

درمان شناختی رفتاری رویکردی است که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد زیرا هم با الگوهای تفکر و هم با رفتار سروکار دارد. برخی از زمینه هایی که از طریق درمان شناختی رفتاری مورد توجه قرار می گیرند عبارتند از:

تعیین «آمادگی فرد برای تغییر»: این شامل آگاهی از کارهایی است که برای دستیابی به اهدافتان باید انجام شود و سپس متعهد شدن به انجام آن.

یادگیری نحوه نظارت بر خود: خودنظارتی به شما کمک می‌کند تا از آنچه در لحظه شما را تحریک می‌کند آگاه شوید و به انتخاب‌ها و وعده‌های غذایی خود توجه بیشتری داشته باشید. همچنین به شما کمک می کند تا روی دستیابی به پیشرفت بلندمدت متمرکز بمانید.

گسستن پیوندها: تمرکز در اینجا بر تنظیم محرک است، مانند نخوردن در محیط های خاص، و انتخاب نکردن غذاهای ناسالم در خانه. درمان شناختی رفتاری همچنین حواس پرتی – جایگزینی غذا با جایگزین های سالم تر – را به عنوان یک مهارت برای مقابله با استرس می آموزد. تقویت مثبت، تمرین/حل مشکل، یافتن حمایت اجتماعی و تغییر عادات غذایی تکنیک‌های خاصی هستند که برای شکستن پیوندها استفاده می‌شوند.

درمان شناختی رفتاری شامل چه مواردی است؟

شناخت درمانی به نحوه تفکر شما در مورد غذا می پردازد. این به شما کمک می‌کند الگوهای تفکر خودشکسته‌ای را بشناسید که می‌تواند موفقیت شما را در تغذیه سالم‌تر و مدیریت کاهش وزن/وزن تضعیف کند. همچنین به شما کمک می کند تا با استفاده از خود اظهارات مقابله ای مثبت یاد بگیرید و تمرین کنید.

نمونه هایی از افکار خودشکوفایی عبارتند از:

“این خیلی سخت است. من نمی توانم این کار را انجام دهم.”

“اگر به وزن هدفم نرسم، شکست خورده ام.”

اکنون که وزنم را کاهش داده ام، می توانم هر طور که می خواهم به غذا خوردن برگردم.

نمونه هایی از خود اظهارات مقابله ای مثبت عبارتند از:

“من متوجه شدم که در حال پرخوری هستم. باید به این فکر کنم که چگونه می توانم این الگوی رفتاری را متوقف کنم.”

“من باید بفهمم چه چیزی باعث پرخوری من شده است، بنابراین می توانم برنامه ای برای مقابله با آن در صورت مواجهه مجدد با محرک ایجاد کنم.”

مطالب مرتبط  کالری شامی کباب چقدر است؟

“آیا من واقعا گرسنه هستم یا این فقط یک ولع است؟ منتظر خواهم ماند تا ببینم این احساس از بین می رود.”

چه استراتژی هایی به من کمک می کند وزنم را مدیریت کنم؟

برای کاهش وزن، تغییر تفکر مفید است. مدیریت وزن به معنای ایجاد تغییر در سبک زندگی است. اگر بعد از رژیم برای کاهش وزن به رژیم غذایی کوتاه مدت متکی باشید، این اتفاق نمی افتد.

برای موفقیت، از نقشی که غذا خوردن در زندگی شما ایفا می کند آگاه باشید و یاد بگیرید که چگونه از تفکر مثبت و استراتژی های مقابله ای رفتاری برای مدیریت غذا و وزن خود استفاده کنید.

برای کمک به شروع، در اینجا چند نکته وجود دارد:

نکاتی برای تغذیه سالم

وعده های غذایی را حذف نکنید.

وعده های غذایی و میان وعده ها را از قبل برنامه ریزی کنید.

عادات غذایی خود را پیگیری کنید. (به «خاطرات غذایی» در زیر مراجعه کنید.)

خوردن شبانه را محدود کنید.

آب زیاد بنوشید

هنگام تجربه هوس، خود را به تعویق بیندازید/ حواس خود را پرت کنید.

وقتی حوصله دارید به جای غذا خوردن ورزش کنید.

هنگام غذا خوردن مراقب باشید هنگام تماشای تلویزیون، کار، رانندگی یا ایستادن غذا نخورید.

فقط در تنظیمات خاصی (میز آشپزخانه) غذا بخورید.

مراقب اندازه سهم خود باشید

به خودتان اجازه دهید که طیف وسیعی از غذاها را بدون منع کردن غذای خاصی بخورید.

خودت را تشویق کن

به دنبال یک پشتیبان باشید که به شما کمک کند با انگیزه و پاسخگو بمانید.

با خودت مهربان باش! سعی کنید در زمان لغزش خود را مورد ضرب و شتم قرار ندهید.

به تغذیه سالم به عنوان تغییر سبک زندگی فکر کنید.

از ترازو با دقت استفاده کنید خود را بیش از یک بار در هفته وزن نکنید.

غذاهای سالم را انتخاب کنید

دفتر خاطرات غذایی

دفتر خاطرات غذایی ابزاری برای ثبت جزئیات است:

روانشناسی تغذیه

چه غذایی می خورید.

وقتی غذا می خورید.

وقتی در حال غذا خوردن هستید چه احساسی دارید.

کاری که در حین غذا خوردن انجام می دهید (اگر چیزی باشد).

دفتر خاطرات می تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از آنچه می خورید و چرا آن را می خورید داشته باشید. همچنین می تواند به پزشک، درمانگر یا متخصص تغذیه کمک کند تا با شما تغییرات لازم را برای مدیریت موفق وزن ایجاد کند.

×
×

سبد خرید