کالری یک لیوان شیر و جایگاه آن در رژیم غذایی
کالری یک لیوان شیر
شیر، یکی از نوشیدنی های طبیعی و مغذی است که در رژیم غذایی سالم و حتی اکثر رژیم های لاغری جایگاه ویژه ای دارد. علت این است که کالری یک لیوان شیر نسبت به میزان مواد مغذی و ارزشمندی که در خود جای داده است بسیار کم است. شیر مقدار زیادی پروتئین دارد. در ضمن […]

شیر، یکی از نوشیدنی های طبیعی و مغذی است که در رژیم غذایی سالم و حتی اکثر رژیم های لاغری جایگاه ویژه ای دارد. علت این است که کالری یک لیوان شیر نسبت به میزان مواد مغذی و ارزشمندی که در خود جای داده است بسیار کم است. شیر مقدار زیادی پروتئین دارد. در ضمن منبع غنی کلسیم، پتاسیم، منیزیم، آمینواسیدها و همچنین ویتامین های مختلف از جمله ویتامین ب، آ، ث و د می باشد.

اما به یاد داشته باشید که این نوشیدنی خوشمزه و پرمنفعت نیز باید با توجه به نیاز جسمی شما استفاده شود. گاه ممکن است این نوشیدنی نافع به یک غذای مضر برای برخی از افراد تبدیل شود. به عنوان مثال ممکن است مشکلاتی از قبیل یبوست یا سنگ کلیه را تشدید کند. همه شیرهایی که در دسترس قرار دارند دارای یک میزان انرژی نیستند. شیر کم چرب، شیر پرچرب، شیر محلی، شیر بز و… هر کدام دارای ویژگی هایی مختلفی هستند.

مطالب مرتبط  روز جهانی ساندویچ

کالری یک لیوان شیر

به طور معمول، یک لیوان شیر، حاوی ۱۲۲ کالری انرژی می باشد. همین میزان شیر دارای ۸۸/۴ گرم چربی، ۰۳/۸ گرم پروتئین و ۴۹/۱۱ گرم کربوهیدرات می باشد. شیر پاستوریزه ای که در فروشگاه ها به فروش می رسد، شیر گاو است. شیر بز دارای کالری بیشتری است. یک لیوان شیر بز ۱۶۸ کالری انرژی دارد.

کالری یک لیوان شیر کم چرب

ممکن است متخصص تغذیه به دلایلی، به شما توصیه کند که شیر کم چرب مصرف کنید. بنابراین بد نیست از میزان کالری یک لیوان شیر کم چرب نیز مطلع باشید. این میزان از شیر دارای ۱۰۲ کالری است. همین مقدار شیر، دارای ۳۷/۲ گرم چربی، ۲۲/۸ گرم پروتئین و ۱۸/۱۲ گرم کربوهیدرات می باشد.

کالری یک لیوان شیر

کالری یک لیوان شیر پر چرب

و اما شیر پرچرب که تقریبا باب میل همگان است و طعم بهتری دارد همانطور که نامش پیداست چربی بیشتری نسبت به شیر معمولی دارد. یک لیوان شیر پرچرب ۹۳/۷ گرم چربی دارد. ۰۳/۱۱ و ۸۶/۷ به ترتیب، ارقام مربوط به میزان گرم کربوهیدرات و پروتئین این یک لیوان شیر می باشد. اما آنچه که برای ما در رژیم درمانی حائز اهمیت است، میزان کالری است. باید بگوییم که میزان کالری یک لیوان شیر پرچرب برابر ۱۴۶ کالری می باشد. پس اگر شیر پرچرب مصرف می کنید باید میزان فعالیت و کالری سوزی خود را هم افزایش دهید. البته اگر شما لاغر هستید و قصد دارید وزن خود را افزایش دهید، این نوع از شیر می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. البته بنابر توصیه کارشناس تغذیه ای که زیر نظر ایشان وزن خود را افزایش می دهید.

مطالب مرتبط  کالری دریافتی برای کاهش وزن آسان

اگر نمی توانید شیر بخورید از ترکیب آن با مواد دیگر استفاده کنید

برخی از افراد به دلیل حساسیت به لاکتوز شیر و یا حتی عدم علاقه به طعم آن، نمی توانند شیر میل کنند. اگر جزو این افراد هستید می توانید از ترکیب های مختلف مانند شیر موز، شیر کاکائو، شیر بادام و … که باب میلتان است استفاده کنید. میزان کالری برخی از این ترکیبات در یک لیوان به شرح زیر می باشند:

  •  شیرکاکائو حاوی ۱۹۰ کالری می باشد.
  • شیر موز حدود ۳۰۰ کالری انرژی دارد.
  •  شیر مالت ۱۸۶ کالری دارد.
  • شیر بادام ۴۰ کالری دارد.
  • شیر نارگیل دارای ۵۵۲ کالری می باشد.
×
×

سبد خرید