کالری تخم مرغ در روش های مختلف پخته شدن
کالری تخم مرغ
تخم مرغ یک ماده غذایی طبیعی و سالم است که در بسیاری از رژیم های غذایی سالم از جمله رژیم غذایی ورزشکاران، کودکان و … جایگاه ویژه ای دارد. این ماده غذایی محبوب سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی مختلف است. اما افرادی که به تناسب اندام خود اهمیت می دهند، همیشه علاوه بر […]

تخم مرغ یک ماده غذایی طبیعی و سالم است که در بسیاری از رژیم های غذایی سالم از جمله رژیم غذایی ورزشکاران، کودکان و … جایگاه ویژه ای دارد. این ماده غذایی محبوب سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی مختلف است. اما افرادی که به تناسب اندام خود اهمیت می دهند، همیشه علاوه بر ارزش غذایی یک خوراکی به میزان مصرف آن نیز توجه می کنند. چرا که هر غذایی مقادیر مشخصی از انرژی را به بدن منتقل می کند که باید به نحوی به مصرف برسد. وگرنه امکان چاقی و اضافه وزن برای فرد وجود خواهد داشت. بنابراین اگر جزو افرادی هستید که عاشق تخم مرغ نیمرو، آب پز یا عسلی هستند حتما با مطالعه ادامه مطلب از میزان کالری تخم مرغ در حالات مختلف پخت و پز آگاه شوید.

میزان کالری یک تخم مرغ متوسط

تخم مرغ یک غذای ساده است. اما هر کسی مطابق با میل و دلخواه خود آن را با روش های مختلف پخته و نوش جان می کند. برخی از افراد عاشق تخم مرغ آب پز هستند. برخی دیگر تخم مرغ عسلی و عده ای هم نیمرو را ترجیح می دهند. جالب است بدانید که مقدار انرژی در هر یک از این روش های پخت متفاوت خواهد بود. اگر میزان کالری یک تخم مرغ با اندازه متوسط را مورد بررسی قرار دهیم به نتایج زیر دست می یابیم:

مطالب مرتبط  8 برنامه ورزش برای کاهش وزن

انرژی تخم مرغ آب پز

آب پز کردن تخم مرغ یک روش سالم برای سرو این خوراکی سرشار از پروتئین است. شما با نوش جان کردن یک تخم مرغ متوسط آب پز شده به طور متوسط حدود ۷۸ کالری انرژی دریافت خواهید کرد. این میزان از انرژی در برابر مواد غذایی فوق العاده با ارزش تخم مرغ عددی کوچک به شمار می آید.

کالری تخم مرغ

انرژی تخم مرغ عسلی

تخم مرغ عسلی غذای محبوب بسیاری از کودکان و بزرگسالان به ویژه در وعده صبحانه به شمار می رود. مقدار انرژی این روش از پخت تفاوت چندانی با روش آب پز ندارد. تخم مرغی با اندازه متوسط که به صورت عسلی میل شود مقدار ۷۴ کالری معادل ۳۱۰ کیلوژول انرژی به فرد منتقل می کند.

انرژی یک عدد نیمرو

تخم مرغ نیمرو یا در واقع همان تخم مرغ سرخ شده در روغن، روش پخت متفاوت تری نسبت به دو روش قبلی دارد. در این حالت، شما مقداری روغن به آن اضافه می کنید. نوع روغن، میزان آن و حتی مقدار حرارتی که می بیند می تواند هم بر سلامت و هم بر میزان انرژی تخم مرغ تأثیر داشته باشد. توصیه می شود همیشه از روغن های سالم و غیر اشباع برای طبخ انواع غذاها استفاده کنید. به طور متوسط اگر بخواهیم مقدار مشخصی از انرژی را برای یک عدد تخم مرغ نیمرو که با مقدار کمی روغن سالم سرخ شده است بیان کنیم، آن مقدار برابر با ۹۸ کالری خواهد بود.

انرژي زرده و سفیده تخم مرغ به صورت جداگانه

حتما مشاهده کرده اید که بسیاری از ورزشکاران تنها سفیده تخم مرغ را مصرف می کنند. علت این است که سفیده فاقد چربی است و با وجود اینکه بیش از نیمی از پروتئین و مواد غذایی تخم مرغ را در خود جای داده است، تنها حدود ۲۰ کالری انرژی دارد. در حالی که زرده حاوی بیش از ۵۰ کالری می باشد. اما به خاطر داشته باشید که کارشناسان تغذیه این کار را تأیید نمی کنند و تأکید دارند که برای جذب بهتر مواد مغذی موجود در تخم مرغ، زرده و سفیده به صورت همزمان میل شود.

مطالب مرتبط  رژیم غذایی بعد از کرونا
×
×

سبد خرید