کالری ابگوشت چقدر است؟
آبگوشت یا دیزی شاید یکی از قدیمی ترین غذاهایی باشد که بشر طبخ کرده است. این غذای ساده یک دیگ یکی از محبوب ترین غذاهای ایرانی است. آبگوشت به دلیل ترکیباتش ارزش غذایی بالایی دارد. حبوباتی مانند نخود و لوبیا سفید، غلاتی مانند بلغور گندم، سبزیجاتی مانند سیب زمینی و گوجه فرنگی و گوشت این […]

آبگوشت یا دیزی شاید یکی از قدیمی ترین غذاهایی باشد که بشر طبخ کرده است. این غذای ساده یک دیگ یکی از محبوب ترین غذاهای ایرانی است. آبگوشت به دلیل ترکیباتش ارزش غذایی بالایی دارد. حبوباتی مانند نخود و لوبیا سفید، غلاتی مانند بلغور گندم، سبزیجاتی مانند سیب زمینی و گوجه فرنگی و گوشت این غذای خوشمزه ایرانی را درست می کنند. آبگوشت بیشتر برای ناهار مناسب است و برای مجالس خانوادگی مخصوصا در آخر هفته بهترین انتخاب است. کالری ابگوشت بسیار بالا است .

آبگوشت سنتی را «دیزی» می‌گویند و در قابلمه سنگی درست می‌کنند، اما امروزه معمولاً در قابلمه یا آرام پز پخته می‌شود و هنوز هم طعم‌های شگفت‌انگیزی دارد.کالری ابگوشت معادل ۳۰۰ در هر یک فنجان است.

کالری ابگوشت چقدر است؟

کالری ابگوشت

کالری دیزی یا همان آبگوشت چیزی نیست که به صورت دقیق بیان نمود اما اگر فرض کنیم که شما از نان سنگگ استفاده کنید هر کف دست نان سنگگ 80 کیلوکالری برای شما خواهد داشت. پس کافیست 4 تیکه نان خورده و در کنار 300 کالری که آبگوشت به آن اضافه می کند حدود 620 کیلوکالری خواهد داشت.

حجم 100 گرم آبگوشت در هر وعده:

1) مقدار کالری: 149 کالری

2) چربی: 24گرم

3) کلسترول: 928میلی گرم

مطالب مرتبط  آثار چاقی بر سلامت روان

4) سدیم: 39 میلی گرم

5) کل کربوهیدرات ها: 17.3 گرم

6) فیبر رژیمی: 4.2 گرم

7) پروتئین :14.2 گرم

موادی که در کالری ابگوشت تاثیر دارد

کالری ابگوشت

گوشت گوسفندی با استخوان و چربی 250 گرم

لوبیا سفید 1/2 پیمانه

نخود 1/2پیمانه

پیاز 1 عدد بزرگ

گوجه‌فرنگی 2 عدد

سیب‌زمینی 4 عدد کوچک

رب گوجه‌فرنگی 1 قاشق غذاخوری

چگونه آبگوشت ایرانی درست کنیم؟

مرحله اول آبکشی و خیس کردن 2/3 فنجان لوبیا سفید (لوبیا دریایی)، 2/3 فنجان نخود (لوبیا گاربانزو) و 1/4 فنجان بلغور گندم (یا توت گندم) برای حداقل 6 ساعت است.

یک پیاز بزرگ را به صورت نگینی خرد کنید و در قابلمه ای ( قابلمه ای که می خواهید آبگوشت درست کنید ) با 4 قاشق غذاخوری روغن نباتی حرارت دهید تا طلایی شوند. سپس 1 قاشق غذاخوری زردچوبه را به تکه های پیاز اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.

500 گرم گوشت گوسفند و 50 تا 100 گرم چربی دنبه گوسفند (اختیاری) را به قابلمه اضافه کنید و آنها را تفت دهید تا طلایی و قهوه ای شوند. بعد از تفت دادن گوشت، 4 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی را در 1 لیوان آب رقیق کرده و اضافه کنید.

لوبیا سفید و نخود و گندم خیس خورده را در آبکش بریزید و سپس داخل قابلمه بریزید. 7 فنجان آب بریزید و در قابلمه را ببندید. اجازه دهید بپزند و به مدت 3 ساعت بپزند.

بعد از 3 ساعت پخت، 2 عدد سیب زمینی را پوست بگیرید و با 2 عدد گوجه فرنگی به قطعات متوسط خرد کنید. سیب زمینی و گوجه فرنگی خرد شده را با یک قاشق غذاخوری نمک و 1/2 قاشق غذاخوری فلفل سیاه به قابلمه اضافه کنید.

بعد از یک ساعت پخت، 2 یا 3 عدد سیب زمینی را له کنید و به آبگوشت خود اضافه کنید. آبگوشت را بچشید و در صورت نیاز به آن نمک بزنید.

بعد از نیم ساعت آبگوشت شما آماده است

اگر طعم ترش را ترجیح می دهید، 2 عدد لیموترش خشک (لیمو امانی) یا آب لیموی تازه را سوراخ کنید تا طعم آن تنظیم شود. آنها را با سیب زمینی و گوجه فرنگی اضافه کنید، سپس وقتی پوره سیب زمینی را اضافه می کنید، آب آنها را بگیرید.

مطالب مرتبط  میان وعده سالم برای کودکان ورزشکار

به جای ساق بره می توان از هر گونه گوشت استخوان دار استفاده کرد.

جدول ارزش غذایی و کالری ابگوشت

جدول ارزش غذایی آبگوشت ساده (غذای پخته شده مرکب از چند ماده)
تشکیل دهنده اصلی مقدار در100 گرم
انرژی (کالری) 96 کیلوکالری
کربوهیدرات 9.82 گرم
پروتئین 6.35 گرم
چربی 3.62 گرم
آب 40.02 گرم
فیبر 2.07 گرم
قند 0.93 گرم
کلسترول 15.00 میلی گرم

ویتامین های موجود ابگوشت

ویتامین های آبگوشت ساده (غذای پخته شده مرکب از چند ماده)
نام ویتامین مقدار در 100 گرم
ویتامین A 1.59 میکروگرم
ویتامین D 0.00 میکروگرم
ویتامین E 0.26 میلی گرم
ویتامین K 3.81 میکروگرم
ویتامین C 2.80 میلی گرم
تیامین (B1) 0.06 میلی گرم
ریبوفلاوین (B2) 0.06 میلی گرم
نیاسین (B3) 1.36 میلی گرم
کولین (B4) 11.29میلی گرم
پانتوتنیک اسید (B5) 0.25 میلی گرم
ویتامین B6 0.11 میلی گرم
فولات (B9) 31.09میکروگرم
ویتامین B12 0.40 میلی گرم

چگونه کالری ابگوشت را بسوزانیم ؟

کالری ابگوشت

برای سوزاندن کالری ابگوشت می‌توانید‌ چند حرکت ساده را انجام دهید که عبارت اند از؛

رو به میز بایستید یا به اندازه یک دست فاصله بگیرید. دست های خود را روی لبه، کف دست ها به سمت پایین و انگشتان به سمت جلو و کمی بازتر از عرض شانه ها قرار دهید. به داخل خم شوید، سپس پاهای خود را به سمت عقب بروید. باسن خود را کمی پایین بیاورید تا بدن شما یک خط مورب تشکیل دهد. با تعادل روی انگشتان پا، زانوی راست خود را به سمت قفسه سینه خود بیاورید. پاها را به طور مداوم جایگزین کنید.

 حالت پلانک شروع کنید، دست‌ها را کمی بیشتر از عرض شانه باز کنید، بدن را مستقیماً بیرون بیاورید، قسمت مرکزی بدن را محکم کنید. در حین تعادل روی انگشتان پا، زانوی راست خود را به سمت قفسه سینه خود بیاورید، سپس پاها را به گونه ای تغییر دهید که گویی مدام در حال دویدن هستید.

مطالب مرتبط  کالری مصرفی تنیس چقدر است؟

کالری سوزانده شده: 50

در هر جایی: بایستید و پاها را به اندازه عرض لگن باز کنید. در حالی که یک سر آن را در هر دست بگیرید، یک نوار مقاومتی زیر پاهای خود قرار دهید. باسن خود را به حالت اسکات پایین بیاورید و به آرامی بایستید. در مرحله بعد، دست‌هایتان را تا شانه‌هایتان بچرخانید، مثل اینکه در حال انجام حلقه دوسر بازو هستید، سپس دست‌هایتان را بالای سرتان ببرید. بازوهایتان را پایین بیاورید تکرار.

کالری سوزانده شده: 30

تقریباً هر ساختمان اداری مجموعه ای از پله ها دارد، آنها را به جای آسانسور به یک جلسه ببرید یا بعدازظهر استراحت کنید و 10 دقیقه کامل انجام دهید. اگر احساس می کنید پرانرژی هستید، همزمان دو قدم بردارید.

کالری: 90

روی صندلی نشسته، دست های خود را بالای سر خود ببرید. خم شوید و پشت خود را روی زانوهایتان بچرخانید تا انگشتانتان تقریباً زمین را لمس کنند. مکث کنید. بازوهای خود را دوباره بالای سر خود ببرید. تکرار.

کالری سوزانده شده: 15

×
×

سبد خرید