ویتامین ها در تغذیه دوران بارداری
اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، باید مراقب مصرف ویتامین ها یا هر نوع مکمل دیگری باشید. برخی از آنها می توانند بیش از فایده مضر باشند، بنابراین همیشه بهتر است قبل از مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید. ویتامین ها در تغذیه دوران بارداری نقش مهمی دارد. نقش ویتامین ها در […]

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، باید مراقب مصرف ویتامین ها یا هر نوع مکمل دیگری باشید. برخی از آنها می توانند بیش از فایده مضر باشند، بنابراین همیشه بهتر است قبل از مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید. ویتامین ها در تغذیه دوران بارداری نقش مهمی دارد.

نقش ویتامین ها در تغذیه دوران بارداری

ویتامین ها در تغذیه دوران بارداری

بدن شما برای سلامتی به انواع مواد مغذی نیاز دارد: ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین، کربوهیدرات ها، چربی ها و فیبر.

ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که در مقادیر کم مورد نیاز هستند که بدن شما نمی تواند برای خود بسازد. به غیر از ویتامین D که پوست شما از نور خورشید می سازد، بیشتر ویتامین های مورد نیاز شما از غذا تامین می شود.

مکمل های غذایی داروهای مکملی هستند که حاوی مواد مغذی هستند که ممکن است کمبود (شکاف) در رژیم غذایی شما را پر کنند. به عنوان مثال می توان به مولتی ویتامین ها، تک معدنی ها، کپسول های روغن ماهی و مکمل های گیاهی اشاره کرد.

مطالب مرتبط  کالری عدسی چقدر است؟

مهم ترین ویتامین ها در تغذیه دوران بارداری

ویتامین ها در تغذیه دوران بارداری

تغذیه خوب در بارداری برای رشد و تکامل سالم کودک شما حیاتی است. شما باید مواد مغذی کافی برای رفع نیازهای کودک خود و همچنین نیازهای خود مصرف کنید.

هنگامی که باردار هستید، به مقدار بیشتری از مواد مغذی از جمله پروتئین، فولات، ید، آهن و برخی ویتامین ها نیاز دارید.

فولات (به نام “اسید فولیک” در فرم مکمل) به جلوگیری از نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا کمک می کند که حداقل یک ماه قبل از بارداری و در طول 3 ماه اول بارداری مصرف شود.

ید برای رشد مغز و سیستم عصبی مورد نیاز است.

آهن به جلوگیری از کم خونی در مادر و همچنین وزن کم هنگام تولد در نوزاد کمک می کند.

ویتامین B12 و ویتامین D نیز اهمیت ویژه ای دارند زیرا از رشد سیستم عصبی (B12) و اسکلت (D) کودک حمایت می کنند. مصرف کافی ویتامین C همچنین به بهبود جذب آهن از رژیم غذایی شما کمک می کند.

آیا برای بهبود وضعیت ویتامین ها در تغدیه دوران بارداری باید مکمل مصرف شود؟

ویتامین ها در تغذیه دوران بارداری

توصیه می شود که تمام زنان باردار در استرالیا از مکمل های اسید فولیک، ید و ویتامین D استفاده کنند.

داشتن یک رژیم غذایی سالم مهم است و باید سایر مواد مغذی مورد نیاز شما را تامین کند. برای مشاوره بیشتر، دستورالعمل های رژیم غذایی استرالیا را بررسی کنید. با این حال، برخی از زنان باردار ممکن است علاوه بر اسید فولیک، ید و ویتامین D به مکمل های دیگر مواد مغذی نیز نیاز داشته باشند.

اگر کمبود شناخته شده ای دارید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که مکمل مصرف کنید. مثلا:

مطالب مرتبط  بهترین جایگزین گوشت برای رژیم گیاهخواری

اگر گیاهخوار یا گیاهخوار هستید و ویتامین B12 کافی دریافت نمی کنید

اگر کلسیم کافی که برای سلامت استخوان ها حیاتی است از لبنیات یا سایر غذاهای غنی از کلسیم دریافت نمی کنید

اگر آهن کم دارید

اگر ممکن است اسیدهای چرب امگا 3 کمی دارید، به عنوان مثال. اگر غذاهای دریایی خیلی کم می خورید

اگر مطمئن نیستید که آیا به مکمل نیاز دارید یا خیر، با پزشک خود صحبت کنید.

مولتی ویتامین ها  در تغذیه دوران  بارداری

ویتامین ها در تغذیه دوران بارداری

مولتی ویتامین ترکیبی از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است که معمولاً به صورت قرص مصرف می شود. برخی از مولتی ویتامین ها به ویژه برای زنان باردار طراحی شده اند (مولتی ویتامین های دوران بارداری). اما آنها جایگزینی برای یک رژیم غذایی مغذی نیستند. مهم است که تغذیه سالم داشته باشید حتی اگر مولتی ویتامین های دوران بارداری مصرف می کنید.

اگر باردار هستید، از مصرف مولتی ویتامین هایی که برای بارداری طراحی نشده اند، خودداری کنید.

از برخی ویتامین ها دوری کنید

بدن شما فقط به مقدار کمی از هر ماده مغذی نیاز دارد و مقادیر بالاتر لزوما بهتر نیست. در واقع، مصرف بیش از نیاز شما گاهی اوقات می تواند باعث آسیب شود.

به عنوان مثال، دوزهای بالای ویتامین A، ویتامین C یا ویتامین E می تواند خطرناک باشد. بهتر است این ویتامین ها را به عنوان مکمل در بارداری مصرف نکنید.

همچنین بهتر است از غذاهایی که ممکن است دارای ویتامین A بسیار بالایی باشند، از جمله جگر و محصولات کبدی مانند پاته خودداری کنید.

همانطور که قبل از مصرف هر گونه دارو در دوران بارداری باید با پزشک خود مشورت کنید، بهتر است قبل از مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط  رژیم لاغری سی روزه برای کاهش وزن: 1200 کالری

سایر ویتامین ها در تغذیه دوران بارداری

ویتامین ها در تغذیه دوران بارداری

به غیر از اسید فولیک، ویتامین D و ید و هر مکملی که پزشک برای شما تجویز کرده است، شواهد محدودی برای حمایت از استفاده از مکمل ها در دوران بارداری وجود دارد.

تحقیقات نوظهور نشان داده است که مکمل های امگا 3 در دوران بارداری ممکن است به کاهش خطر زایمان زودرس کمک کند و پروبیوتیک ها ممکن است به کنترل سطح گلوکز خون در بارداری کمک کنند. اما مشخص نیست که آیا مزایای مصرف این مکمل ها بیشتر از مضرات احتمالی است یا خیر. تا زمانی که شواهد بهتری در دسترس نباشد، بهتر است از آنها اجتناب کنید، مگر اینکه توسط پزشکتان تجویز شده باشد – به ویژه در سه ماهه اول بارداری.

از آنجایی که مکمل های غذایی به عنوان “داروهای مکمل” طبقه بندی می شوند، به اندازه سایر داروها مورد بررسی یا تنظیم قرار نمی گیرند.

×
×

سبد خرید