هوس غذایی و غلبه بر آن
چه کسی آن را نمی داند: بعد از یک روز سخت، شب راحت روی مبل نشسته اید. ناگهان احساس گرسنگی بسیار فوری ایجاد می شود. هوس خوردن چیپس، شکلات یا سایر شیرینی ها. برای مدت کوتاهی ذهن شما از کار می افتد و به سادگی تمام چیزهایی را که یخچال ارائه می دهد می خورید. […]

چه کسی آن را نمی داند: بعد از یک روز سخت، شب راحت روی مبل نشسته اید. ناگهان احساس گرسنگی بسیار فوری ایجاد می شود. هوس خوردن چیپس، شکلات یا سایر شیرینی ها. برای مدت کوتاهی ذهن شما از کار می افتد و به سادگی تمام چیزهایی را که یخچال ارائه می دهد می خورید. مدت کوتاهی پس از آن، معمولاً وجدان بد پیش می آید و آرزو می کنید کاش می توانستید ساعت را نیم ساعت به عقب برگردانید. ما توضیح می دهیم که چگونه هوس غذایی رخ می دهد و چه کاری می توانید در برابر هوس انجام دهید.

هوس غذایی چیست ؟

هوس غذایی

گرسنگی یک سیگنال هشدار برای مغز شما است. بسیاری از فرآیندهای پیچیده در اینجا اتفاق می افتد که در نهایت منجر به احساس گرسنگی یا احساس سیری می شود. در مغز، مراکز گرسنگی و سیری شما به طور مداوم تحت تأثیر متقابل کار می کنند. هوس ها همیشه با نیاز واقعی به انرژی همراه نیستند. بلکه بدن شما ناگهان هوس طعمی خاص می کند.

هوس غذایی چیست؟

هوس غذایی

به طور متناقض، هوس ها معمولاً در نامناسب ترین مراحل زندگی بروز می کنند: در طول رژیم غذایی، در مرحله تعریف یا مدت کوتاهی پس از اینکه تصمیم گرفتید در نهایت سالم تر غذا بخورید. اما این تصادفی نیست. احساس گرسنگی سیگنالی از بدن مبنی بر کمبود مواد مغذی است. بنابراین رژیم های غذایی با عرضه نامتعادل مواد مغذی، پرخوری را تشویق می کنند. وقفه های طولانی در غذا خوردن اغلب با حملات گرسنگی شدید جایگزین می شود.

علاوه بر این، هنگامی که بمب های قندی مصرف می شود، سطح قند خون به شدت بالا می رود و اندکی پس از آن به دلیل ترشح انسولین دوباره به سرعت کاهش می یابد. در این مرحله پایین آمدن، اغلب احساس گرسنگی شدید ایجاد می شود.

انسان ها مخلوق عادات هستند. بنابراین، هوس ها معمولاً میل به غذاهای پرمصرف را افزایش می دهد. بنابراین اگر هر زمان که گرسنه هستید، انتخاب شما شکلات باشد، بدن شما حتی زمانی که هوس آن را دارید، آن را میل خواهد کرد.

به هر حال: به نظر می رسد زنان بیشتر از مردان در معرض هوس غذایی هستند. هنگامی که آنها در نیمه دوم چرخه خود هستند، اغلب میل بیشتری به تنقلات ناسالم و چرب دارند. علاوه بر علل جسمی، عوامل روانی مانند بی حوصلگی یا استرس نیز می تواند میل به غذا را افزایش دهد.

مطالب مرتبط  پیاده روی و تاثیر آن روی رژیم لاغری

نکات موثر در برابر هوس غذایی

شما از خود می‌پرسید: چگونه می‌توانم هوس شیرینی یا نمکی خود را کنترل کنم؟ خبر خوب: با چند ترفند و یک سبک زندگی سالم، هوس های آزار دهنده به گذشته تبدیل شده است. از یک طرف، باید در نظر داشته باشید که هوس ها از کجا می آیند و از طرف دیگر، باید استراتژی هایی برای غلبه بر آنها ایجاد کنید.

از هوس غذایی پرهیز کنید

پایدارترین راه برای حذف هوس های مداوم از زندگی در دراز مدت، بررسی علل آن است. بنابراین این سوال را از خود بپرسید: هوس – بدن شما می خواهد به شما چه بگوید؟ دلایل آن از کمبود کالری بیش از حد و وقفه های طولانی در خوردن تا استرس و انتخاب اشتباه غذا متغیر است.

علت: استرس بیش از حد

زمانی که احساس گرسنگی می کنید، قبل از هر چیز از خود بپرسید که آیا این به دلیل بی حوصلگی، استرس یا یک سیگنال هشدار دهنده از بدن است. اگر استرس عاطفی می خورید یا به طور کلی به اندازه کافی نمی خوابید، نکات مختلف را برای داشتن یک سبک زندگی متعادل دنبال کنید. برای حفظ تعادل کار و زندگی خود، روال هایی ایجاد کنید. به هر حال: ورزش ذهنی موثرتر است! پس وقت بگذارید و از آن لذت ببرید. حرکت به شما کمک می کند تا تعادل مورد نیاز خود را پیدا کنید.

علت: برنامه غذایی نامتعادل

اگر هوس خوردن شیرینی جات یا فست فود دارید، ممکن است علت آن کمبود مواد مغذی باشد. بسته به نوع تغذیه، ممکن است گروه‌های مغذی یا ریزمغذی‌های خاصی را از دست بدهید: پروتئین‌ها تنها در تمرینات پاورلیفتینگ یا هایپرتروفی مهم نیستند. آنها همچنین نقش بسیار مهمی در موضوع هوس غذایی دارند. زیرا پروتئین ها در دراز مدت شما را سیر می کنند و تاثیر کمی بر سطح قند خون ندارند.

آنها همچنین برای ساخت سالم استخوان ها، ماهیچه ها و هورمون ها ضروری هستند. بنابراین مطمئن شوید که پروتئین کافی به خصوص در طول رژیم خود دریافت می کنید. بسته به ادبیات، حدود 1 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن برای ورزشکاران آماتور توصیه می شود.

برای موفقیت حتی سریعتر، به برنامه تمرینی و تغذیه خود برای عضله سازی فکر کنید. دومین پارامتر اصلی کیفیت کربوهیدرات ها است. اگر اصولاً کربوهیدرات‌های با زنجیره کوتاه مانند نان تست یا پاستا مصرف می‌کنید، خطر هوس شدید شما را افزایش می‌دهد. بنابراین بهتر است از محصولات غلات کامل استفاده کنید و به طور هوشمندانه کربوهیدرات ها را با چربی ها و پروتئین ها ترکیب کنید. آشپزی را بدون شکر صنعتی امتحان کنید. شما به سرعت متوجه خواهید شد که کاهش وزن آسان تر است و کمتر احساس گرسنگی می کنید.

مطالب مرتبط  کالری تخم مرغ در روش های مختلف پخته شدن

اهمیت غلبه بر هوس غذایی

سطح قند خون نشان می دهد که میزان قند (گلوکز) در خون ما چقدر است که کل بدن ما به عنوان تامین کننده انرژی به آن نیاز دارد. از آنجایی که قند در بسیاری از غذاها یافت می شود، ما اغلب گلوکز زیادی مصرف می کنیم که می تواند برای بدن ما مشکلاتی ایجاد کند. به طور کلی، نوسان کمی سطح قند خون طبیعی است. با این حال، اگر به دلیل یک وعده غذایی ناسالم به شدت افزایش یابد، حتی بیشتر کاهش می یابد. و این دقیقا همان چیزی است که با نوسانات خلقی، خستگی یا هوس قابل توجه است. جدا از چاقی و سایر مشکلات سلامتی درازمدت.

به این ترتیب سطح قند خون ثابتی را تضمین می کنید

با این نکات و ترفندها می توانید سطح قند خون خود را ثابت نگه دارید و از نوسانات مکرر قند خون جلوگیری کنید.

همین امر در مورد همه انواع شکر صدق می کند

چه شربت آگاو، شربت برنج، عسل یا قند معمولی – همه آنها منجر به افزایش قند خون می شوند. اگر می خواهید از شیرینی ها لذت ببرید، میوه هایی را انتخاب کنید که به طور طبیعی حاوی مقادیر کمی قند و فیبر هستند. به عنوان مثال، می توانید ماست را با موز یا توت شیرین کنید.

یک پیش غذای رنگارنگ برای فیبر بیشتر

هوس غذایی

سبزیجات با فیبر بالا تأثیر قند را در خون کاهش می دهند. بنابراین، یک بشقاب سبزیجات یا سالاد رنگارنگ یک پیش غذای ایده آل قبل از غذاهای سبک ماکارونی یا نان است. به طور کلی، افزودن فیبر بیشتر در رژیم غذایی مفید خواهد بود.

ادغام هوشمندانه شیرینی ها

بهترین زمان برای لذت بردن از خوراکی های شیرین بعد از یک وعده غذایی اصلی متعادل است. با ترکیب شیرینی ها با یک وعده غذایی سالم یا بعد از آن، سطح قند خون شما بسیار پایدارتر می ماند، حتی اگر در کل بیشتر غذا بخورید.

اول غذا بخور بعد راه برو

پیاده روی کوتاه بعد از غذا راه موثری برای مصرف مستقیم و ثابت نگه داشتن قند خون است زیرا ماهیچه ها گلوکز مصرف می کنند.

همراه با کربوهیدرات

وعده های غذایی متعادل به ثابت نگه داشتن سطح قند خون کمک می کند. آنها حاوی مقادیر متوسطی از کربوهیدرات های پیچیده همراه با چربی ها و پروتئین ها هستند و عمدتاً از غذاهای سالم و غنی از مواد مغذی تشکیل شده اند.

شکستن غذا به عنوان یک درمان معجزه آسا

تنقلات مکرر می تواند بر قند خون تأثیر منفی بگذارد. توصیه می شود زیاد غذا نخورید و خود را به سه تا چهار وعده در روز محدود کنید.

غلبه بر هوس ها

اگر علی‌رغم رفتار بهینه‌شده، باز هم هرازگاهی هوس کردید، در آینده با استراتژی درست با این هوس مقابله کنید. ما به شما نشان خواهیم داد که وقتی احساس گرسنگی می کنید، حتی در رژیم غذایی چه چیزی می توانید بدون عذاب وجدان بخورید.

مطالب مرتبط  تاثیر پریود بر شیردهی

تفاوت بین گرسنگی، تشنگی و هوس را تشخیص دهید: کسانی که خیلی کم الکل می نوشند اغلب هوس را با تشنگی اشتباه می گیرند. خود را آگاه کنید که چرا آب بسیار مهم است و بنابراین حداقل 2 لیتر آب در روز بنوشید. در حالت ایده آل، یک یا دو لیوان آب درست قبل از غذا میل کنید. این باعث کاهش اشتها می شود.

آب دم کرده – رفع تشنگی بدون شکر: از مصرف نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه، کولا و کولا خودداری کنید. محصولات لایت نیز انتخاب بدی هستند، زیرا باید سعی کنید زبان و بدن خود را بیشتر به ذائقه های دیگر حساس کنید. برای تنوع بیشتر، چای شیرین نشده یا آب لیمو را امتحان کنید.

میوه و سبزیجات به جای خرس صمغی: هر روز مقدار زیادی سبزیجات و میوه بخورید. فروکتوز موجود در آن میل شما به شیرینی را برطرف می کند و به ندرت نیاز به میان وعده احساس می کنید. اما مراقب باشید: میوه ها بر سطح قند خون شما نیز تأثیر می گذارند. با این حال، در مقایسه با یک بسته خرس صمغی، زغال اخته هنوز هم با ویتامین های بیشتر گزینه سالم تری است. مصرف زیاد سبزیجات به دلیل حجم زیاد، سیری خوب با چگالی کالری کم را تضمین می کند.

به طور منظم غذا بخورید: روی 2 تا 3 وعده غذایی اصلی در روز تمرکز کنید. اگر در این بین گرسنه شدید، از میان وعده های سالم استفاده کنید. قدرت آجیل را کشف کنید و به تنقلات غنی از پروتئین مانند غذاهای کوارکی یا حبوبات تکیه کنید.

پروتئین، پروتئین و پروتئین بیشتر: همانطور که قبلاً توضیح داده شد، مصرف بهینه پروتئین به ویژه در طول رژیم غذایی از هوس ها جلوگیری می کند. پروتئین در هر وعده غذایی تعداد هوس های غذایی را کاهش می دهد.

ترفند نعناع: گاهی اوقات حتی چیزهای کوچکی مانند جویدن آدامس نعناع، ​​دهانشویه یا مسواک زدن دندان‌ها به کاهش هوس کمک می‌کند.

سخن پایانی

اگر افسردگی با کسل بودنتان علت هوس است، حواس پرتی توصیه می شود. کاری انجام دهید که باعث شادی شما شود و افکارتان از احساس گرسنگی دور شود. علاوه بر این، اثرات مثبت مختلف تمرین قدرتی را می توان نشان داد.

برای دریافت رژیم غذایی با شماره 09125258034 تماس حاصل فرمایید

×
×

سبد خرید