نکات مهم درباره تغذیه نوزاد چیست؟
این مقاله در مورد تغذیه نوزاد  شما از بدو تولد تا یک سالگی و به بعد است. توصیه هایی در مورد رویکردهای مختلف تغذیه کودک شما ارائه می دهد. هیچ یک از آنها تنها راه “درست” برای انجام کارها نیست. همه مزایا و معایبی دارند در پایان، نحوه تغذیه کودک شما یک انتخاب شخصی برای […]

این مقاله در مورد تغذیه نوزاد  شما از بدو تولد تا یک سالگی و به بعد است. توصیه هایی در مورد رویکردهای مختلف تغذیه کودک شما ارائه می دهد. هیچ یک از آنها تنها راه “درست” برای انجام کارها نیست. همه مزایا و معایبی دارند در پایان، نحوه تغذیه کودک شما یک انتخاب شخصی برای شما خواهد بود که به عوامل زیادی بستگی دارد که برای شما، کودک و خانواده شما وجود دارد.

استفاده از شیر طبیعی یا شیر خشک؟

تغذیه نوزاد
نوزاد3

فواید شیردهی برای تغذیه نوزاد شما و کودکتان به قدری زیاد است که کارشناسان توصیه می کنند تقریباً در هر شرایطی، شیر دادن به نوزاد در شش ماه اول بهترین گزینه هم  برای سلامتی شما و هم برای سلامتی کودکتان است، حتی در کشورهایی که شیرخشک شیرخوار در آنها وجود دارد.

به راحتی به دست می آید و منابع آب تمیز و ایمن هستند. با این وجود، تصمیم گیری در مورد انجام این کار یک تصمیم شخصی است و باید مزایا و معایب هر دو نوع تغذیه برای خود و کودکتان را در نظر بگیرید. لازم نیست کاملاً بین آنها انتخاب کنید – می توانید هر دو را برای دوره های زمانی مختلف و در نسبت های مختلف انجام دهید. هر رویکرد دارای مزایا و معایبی است، و برای کمک به شما در فکر کردن به آنها، ما مهمترین آنها را در اینجا فهرست کرده ایم:

مطالب مرتبط  وزن گیری دوران بارداری

مزایای شیر دادن در تغذیه  نوزاد

تغذیه نوزاد

 • تغذیه با شیر مادر به نوزاد شما منبع تغذیه کامل و سفارشی را می دهد، همان چیزی که طبیعت برای او ایجاد کرده است. این آسان ترین غذا برای هضم آنها است، بنابراین احتمالا گاز و قولنج کمتری ایجاد می کند.
 • شیر مادر، به ویژه شیر اول، به محافظت از کودک شما در برابر بیماری در دوران شیرخوارگی، به ویژه حشرات شکم و عفونت گوش کمک می کند. همچنین میزان مرگ در تخت نوزاد (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) را کاهش می دهد.
 • تغذیه با شیر مادر فواید پایداری برای متابولیسم کودک شما دارد و احتمال چاقی و دیابت و آلرژی هایی مانند اگزما را در آینده کاهش می دهد.
 • شیردهی شیردهی را ساده می کند: هیچ مایع دیگری (مانند آب) برای نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود مورد نیاز نیست. در گرم ترین هوا، ترکیب شیر مادر تغییر می کند تا همه چیز مورد نیاز کودک شما را فراهم کند.
 • شیردهی روند پیوند بین نوزاد و مادر را تقویت می کند. در آغوش گرفتن برهنه، روی پوست برهنه مادر تا زمانی که ممکن است هنگام تولد، مهم است. البته این کار حتی در صورت عدم شیردهی نیز قابل انجام است.
 • نوزادان معمولاً طعم شیر مادر را به سرعت می گیرند، در حالی که همه نوزادان طعم شیرهای بطری شده را دوست ندارند.
 • حرکات روده کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود کمتر بدبو است و برای پوست کودک تحریک کننده نیست. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند کمتر مستعد ابتلا به بثورات پوشک هستند.
 • نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند معمولاً اسهال یا یبوست نمی گیرند.
 • نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، در از شیر گرفتن کمتر سرسخت هستند.
 • به نظر می رسد شیر مادر به شل شدن مخاط نوزاد تازه متولد شده کمک می کند و به عنوان یک ملین به دفع اولین مدفوع (مکونیوم) کمک می کند.
 • نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در اوایل کودکی در تست های هوش کمی بهتر عمل می کنند.
 • تغذیه با شیر مادر برای شما و کودکتان آرامش بخش است (اگرچه این موضوع می تواند در مورد شیردهی نیز صدق کند).
مطالب مرتبط  از شیر گرفتن کودک چه شرایطی دارد؟

مزایای ترکیب تغذیه نوزاد

تغذیه نوزاد

تغذیه نوزاد می تواند هم با شیر مادر و هم با شیر خشک باشد. شما می توانید به طور کامل یا جزئی از شیر مادر تغذیه کنید و بسیاری از مادران شیردهی و شیر خشک و پمپاژ شیر مادر را به نسبت های مختلف ترکیب می کنند. ساده ترین کار این است که پس از شش هفته تغذیه با شیر مادر، تغذیه ترکیبی را شروع کنید تا تغذیه شما به طور کامل برقرار شود. با این حال، در صورت نیاز یا تمایل می توانید آن را زودتر امتحان کنید.

ترکیب شیردهی با شیردهی مزایا و معایب هر دو گزینه را ارائه می دهد. این شما را انعطاف پذیرتر می کند، زیرا می توانید بین این دو حرکت کنید، که ممکن است برای شما مناسب باشد، برای مثال:

 • شما می خواهید با شیر مادر تغذیه کنید اما دوست دارید که شریک زندگی تان در روال های تغذیه سهیم باشد
 • شما می خواهید شیر بدهید، اما همچنین انرژی خود را حفظ کنید و بهترین های هر دو دنیا را به کودک ارائه دهید
 • شما در حال شیردهی هستید، اما می خواهید بتوانید بطری شیر خشک را برای یک یا چند شیر بدهید تا بتوانید کمی استراحت کنید.
 • شما با شیر دادن به نوزادتان با شیشه شیر شروع کرده اید و تصمیم گرفته اید که می خواهید شیردهی را شروع کنید
 • شما باید کودک خود را ترک کنید و می خواهید مطمئن شوید که در زمانی که شما دور هستید، مقداری شیر می خورد
 • شما دوقلو یا بیشتر دارید و احساس می کنید که این امر قابل کنترل تر است
 • معرفی شیر خشک میزان شیر مادری را که تولید می‌کنید کاهش می‌دهد و اگر این کار را در شش هفته اول انجام دهید، در حالی که میزان شیر مادرتان در حال تنظیم به «یکنواخت» است، بیشتر می‌شود. کودک شما همچنین باید یاد بگیرد که از مکیدن شیر در شیشه شیر استفاده کند. با این حال، با پشتکار بسیاری از مادران آن را با موفقیت مدیریت می کنند.
مطالب مرتبط  باید ها و نباید های دوران بارداری

چگونه نوزاد تازه متولد شده ام را تغذیه کنم؟

تغذیه نوزاد

شما باید در اسرع وقت پس از تولد به نوزاد خود شیر بدهید. معمولاً می توانید از همان ابتدا شیردهی یا شیردهی را انتخاب کنید. شیر مادر، به ویژه شیر مادر در اوایل، برای کودک شما بسیار مفید است، و به همین دلیل بسیاری از مادرانی که می خواهند با شیشه شیر شیر بخورند، تصمیم می گیرند در هفته های اول شیر دهند. این بدان معناست که آنها قبل از اینکه به شیر خشک بپردازند، اولین شیر مهم (آغوز) را به کودک خود می دهند.

تا زمانی که بتوانید بدون کمک با اطمینان این کار را انجام دهید، مامای شما برای کمک به شما در برقراری تغذیه در کنار شما خواهد بود، بنابراین به تنهایی این کار را انجام نخواهید داد.

×
×

سبد خرید