نکات تغذیه کودک 3 ساله شما
این مهم است که به فرزندان خود کمک کنید تا در سنین پایین نگرش سالمی نسبت به غذا خوردن ایجاد کنند. در سن سه سالگی، کودکان کمتر از خوردن – یا نخوردن – برای سرکشی استفاده می کنند. به طور کلی، (اگرچه تقریباً مطمئناً نه همیشه)، آنها یاد خواهند گرفت که تعامل بهتری داشته باشند، […]

این مهم است که به فرزندان خود کمک کنید تا در سنین پایین نگرش سالمی نسبت به غذا خوردن ایجاد کنند. در سن سه سالگی، کودکان کمتر از خوردن – یا نخوردن – برای سرکشی استفاده می کنند. به طور کلی، (اگرچه تقریباً مطمئناً نه همیشه)، آنها یاد خواهند گرفت که تعامل بهتری داشته باشند، شرکت کنند و از وعده های غذایی خانوادگی لذت ببرند. در این مقاله نکات تغذیه کودک 3 ساله آورده شده است.

نکات تغذیه کودک 3 ساله چیست؟

نکات تغذیه کودک 3 ساله

 • ترجیحات شدید در مورد غذاها را بپذیرید. کودک سه ساله شما ممکن است مشتاق غذا خوردن باشد، اما ممکن است ترجیحات غذایی بسیار خاصی داشته باشد. برخی از ترجیحات ممکن است از روز به روز متفاوت باشد.
 • برای مثال، کودک شما ممکن است یک روز غذای خاصی را ببلعد و روز بعد همان غذا را دور بزند. ممکن است چند روز متوالی غذای خاصی را بخواهد و بعد اصرار کند که دیگر آن را دوست ندارد.
 • همانطور که این رفتار می تواند تحریک کننده باشد، برای یک کودک سه ساله بسیار معمول است. بهتر است در مورد آن موضوعی ایجاد نکنید.
 • در عوض، به ارائه انواع غذاهای سالم ادامه دهید و اجازه دهید فرزندتان انتخاب کند که کدام یک از آنها و چقدر بخورد.
 • تشویق کنید، اما به اجبار غذاهای جدید را امتحان نکنید. مقدار بسیار کمی از یک غذای جدید را برای طعم دادن به کودک خود («لقمه ماجراجویی») همراه با غذاهای دیگری که قبلاً دوست دارد، ارائه دهید. انتظار نداشته باشید که کودکتان یک وعده کامل از یک غذای ناآشنا را بخورد.
 • در هر وعده غذایی گزینه های غذایی مغذی ارائه دهید. به عنوان والدین، وظیفه شما این است که اطمینان حاصل کنید که کودک سه ساله شما در هر وعده غذایی، انتخاب های غذایی مغذی دارد. پس از ارائه گزینه های سالم سر میز، اجازه دهید او تصمیم بگیرد که چه مقدار بخورد.
 • اگر فرزند شما ترجیحات غذایی را به شدت نشان می دهد – مثلاً در مقابل سبزیجات مقاومت می کند – ناامید یا ناامید نشوید. به ارائه انواع غذاهای سالم ادامه دهید، حتی اگر فرزندتان قبلا آنها را دوست نداشت. ایجاد ذائقه برای غذاها می تواند به 15 تا 20 قرار گرفتن مکرر نیاز داشته باشد.
 • این زمان همچنین زمان مهمی برای ایجاد عادات سالم میان وعده ها و وعده های غذایی است.
 • وعده های غذایی می تواند ساده و مغذی باشد. به یاد داشته باشید، وعده های غذایی در این سن نیازی به تجمل ندارند. در واقع، اکثر کودکان سه ساله آماده سازی ساده تر را ترجیح می دهند. اگر فقط چند دقیقه برای تهیه یک وعده غذایی وقت دارید، وعده های غذایی ساده ای را امتحان کنید که شامل منبع پروتئین، غلات کامل، میوه، سبزیجات و لبنیات است
 • به عنوان مثال، یک ساندویچ بوقلمون یا کره بادام زمینی، یک وعده هویج، یک سیب و یک لیوان شیر. تهیه یک ناهار ساده مانند این زمان کمتری نسبت به رانندگی در یک رستوران فست فود نیاز دارد – و بسیار سالم تر است!
 • تلویزیون را خاموش کنید – به خصوص در زمان صرف غذا. تبلیغات تلویزیونی می تواند چالش بزرگی برای تغذیه خوب کودک سه ساله شما باشد. کودکان خردسال به راحتی تحت تأثیر تبلیغات غذاهای ناسالم مانند غلات شیرین، فست فود و شیرینی قرار می گیرند.
 • بهترین راه برای جلوگیری از این امر، ایجاد «منع رفت و آمد رسانه‌ای» در زمان صرف غذا و زمان خواب، کنار گذاشتن همه دستگاه‌ها یا وصل کردن آنها به ایستگاه شارژ برای شب است.
مطالب مرتبط  تغذیه کودک با سرلاک

چه چیزی باید به کودک پیش دبستانی خود غذا بدهم؟

نکات تغذیه کودک

نکات تغذیه کودک 3 ساله تاکید دارد که غذای سالم به آنها داده شود. کودکان پیش دبستانی بین سنین 3 تا 5 سال قادر به خوردن انواع غذاهای سالم هستند. همان غذاهایی را که بقیه اعضای خانواده می خورند به فرزندتان بدهید. طبق راهنمای غذای کانادا، غذاهایی با طعم، بافت و رنگ متفاوت ارائه دهید.

نکات تغذیه کودک 3 ساله و مقدار غذایی

نکات تغذیه کودک

اجازه دهید فرزندتان تصمیم بگیرد که چه مقدار از غذاهایی که ارائه می دهید بخورد. فرزندتان را مجبور به خوردن نکنید یا مقدار غذایی که به او اجازه می‌دهید محدود کنید. بعضی روزها ممکن است بیشتر بخورند. بعضی روزها ممکن است کمتر غذا بخورند. اشتهای کودک می تواند روز به روز تغییر کند.

از نمونه وعده های غذایی زیر فقط به عنوان دستورالعمل های کلی استفاده کنید. وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌ها را هر روز در زمان مشخصی برنامه‌ریزی کنید تا وقتی زمان غذا خوردن است، فرزندتان گرسنه بماند.

نمونه غذا برای کودکان پیش دبستانی: 3 تا 5 سال

منوی نمونه 1

صبحانه

مینی املت قارچ یا فنجان صبحانه

برش های توت فرنگی و موز

شیر

میان وعده صبح

پارفی کوارک و انواع توت ها

اب

ناهار

خامه سوپ ازگیل و هویج

کراکر 100٪ گندم کامل بدون نمک یا نان پیتا

سبزیجات خام (هویج، چوب کرفس، تکه های فلفل قرمز) با سس سالاد برای غوطه وری

شیر

عصرانه

برش های سیب با کره آجیل یا پنیر چدار

اب

شام

مینی کوفته

پاستا سبوس دار با سس ماکارونی گوجه فرنگی و سبزیجات

شیر

میان وعده قبل از خواب

مطالب مرتبط  بهترین رژیم غذایی کم کاری تیروئید کدام است؟

لقمه گرانولا و میوه

منوی نمونه 2

صبحانه

پنکیک بلغور جو دوسر با سس سیب

شیر

میان وعده صبح

اسموتی ماست و میوه

ناهار

پنیر کبابی ماهی تن یا مینی ساندویچ روی نان چند دانه یا کراکر گندم کامل

برش های خیار با دیپ

قاچ های پرتغال

شیر

عصرانه

هوموس با سبزیجات خام (هویج، چوب کرفس، تکه های فلفل قرمز) چیپس تورتیلا پخته شده یا نان پیتای گندم کامل

اب

شام

سبزیجات توفو را با برنج قهوه ای سرخ کنید

شیر

میان وعده قبل از خواب

میله های شکلات و بادام

نکات تغذیه کودک 3 ساله و ماهی

برای کودکان بین یک تا چهار سال، ماهی تن منجمد/تازه، کوسه، اره ماهی، مارلین، نارنجی رافی و اسکولار را به 75 گرم در ماه محدود کنید. این ماهی ها حاوی مقادیر زیادی جیوه هستند. کودکان خردسال بین 5 تا 11 سال می توانند تا 125 گرم از این ماهی های بزرگ و درنده در ماه مصرف کنند.

برای کودکان بین یک تا چهار سال محدودیت کنسرو ماهی تن آلباکور (“سفید”) به 75 گرم در هفته. کودکان خردسال بین 5 تا 11 سال می توانند تا 150 گرم یا ماهی تن آلباکور (“سفید”) در هفته مصرف کنند. ماهی تن آلباکور (“سفید”) جیوه بیشتری نسبت به ماهی تن سبک کنسرو شده دارد.

نکاتی برای تغذیه کودک پیش دبستانی (3 تا 5 سال)

نکات تغذیه کودک

 • اجازه دهید فرزندتان تصمیم بگیرد که چه چیزی و چه مقدار از غذاهایی که پیشنهاد می کنید بخورد. به ارائه انواع غذاهای آشنا و غذاهای جدید در هر وعده غذایی ادامه دهید.
 • همیشه هنگام غذا خوردن بر کودک خود نظارت داشته باشید. برای جلوگیری از خفگی، غذاها را به قطعات کوچک برش دهید.
 • می توانید از شیر پرچرب (3.25 درصد) به شیر بدون چربی، 1 درصد یا 2 درصد تغییر دهید. نوشیدنی های غنی شده سویا، برنج، بادام یا نارگیل را نیز می توان در این سن معرفی کرد. از این نمودار برای مشاهده مواد مغذی موجود در شیرها و نوشیدنی های مختلف استفاده کنید.
 • بین غذا آب بدهید. نوشیدن شیر یا آب میوه بین وعده های غذایی می تواند اشتها را کاهش دهد. اگر به کودک خود آبمیوه می دهید، 100% آب میوه بدهید و آن را به 4 تا 6 اونس (125-175 میلی لیتر) در روز محدود کنید.
 • وعده های غذایی و میان وعده های آماده شده در خانه را بیشتر مصرف کنید. دستور العمل های خانگی سالم تهیه کنید. تاکوی مرغ، چیلی گیاهی و کلوچه های میوه و جو دوسر را امتحان کنید.
مطالب مرتبط  کالری ذرت و جایگاه آن در رژیم غذایی متعادل

سخن پایانی

طبیعی است که کودکان خردسال از خوردن غذاهای جدید امتناع کنند، نظر خود را در مورد غذاهایی که قبلا می خوردند تغییر دهند یا هر روز همان غذا را بخواهند. به خوردن وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌ها در هر روز در زمان مشخصی ادامه دهید و انواع غذاها را در آن بگنجانید.

×
×

سبد خرید