موثر ترین میوه های رژیم لاغری
به طور جدی مصرف منظم میوه بر کاهش وزن تأثیر مثبت دارد. میوه ها سرشار از فیبر غذایی، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. آنها به کاهش گرسنگی، BMI، دور کمر، کلسترول و خطر بیماری قلبی کمک می کنند. به همین دلیل در این مقاله بهترین میوه های رژیم لاغری را معرفی […]

به طور جدی مصرف منظم میوه بر کاهش وزن تأثیر مثبت دارد. میوه ها سرشار از فیبر غذایی، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. آنها به کاهش گرسنگی، BMI، دور کمر، کلسترول و خطر بیماری قلبی کمک می کنند. به همین دلیل در این مقاله بهترین میوه های رژیم لاغری را معرفی کردیم که سبب کاهش وزن خواهند شد.

بهترین میوه های رژیم لاغری مناسب است؟

میوه های رژیم لاغری

• گریپ فروت

از بهترین میوه های رژیم لاغری گریپ فروت می باشد. گریپ فروت میوه ای تند و آبدار است که به کاهش وزن کمک می کند. سرشار از ویتامین C و فیبر غذایی است. یک مطالعه تایید کرد که افرادی که قبل از غذا نصف گریپ فروت مصرف کردند در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند کاهش وزن بیشتری داشتند. این میوه همچنین مقاومت به انسولین را کاهش داد. در واقع این میوه‌ می‌تواند برای رژیم لاغری میوه مناسب باشد. گریپ فروت همچنین به بهبود پروفایل لیپید، فشار خون و کاهش التهاب کمک می کند.

• هندوانه
هندوانه منبع عالی ویتامین C، مواد معدنی، لیکوپن و آب است . درواقع می توان گفت که یکی از میوه های رژیم لاغری است. یک مطالعه به این نتیجه رسید که مصرف دو فنجان هندوانه در روز می تواند باعث افزایش سیری و کاهش وزن، BMI و فشار خون شود. مطالعه دیگری بیان کرد که لیکوپن موجود در هندوانه ممکن است به کاهش قند خون بالا (هیپرگلیسمی) کمک کند. هر روز حداقل یک فنجان هندوانه مصرف کنید.

مطالب مرتبط  چند روش طبیعی برای لاغر کردن صورت

• لیمو
ایمو از دیگر میوه های رژیم لاغری است. لیمو سرشار از ویتامین C است که یک آنتی اکسیدان قوی است. دانشمندان دریافته اند که عصاره پوست لیمو با افزایش اکسیداسیون چربی، وزن بدن و تجمع چربی را در موش کاهش می دهد. رژیم 11 روزه سم زدایی لیمو کاهش بیشتری را در وزن بدن، BMI، نسبت دور کمر به باسن، مقاومت به انسولین و درصد چربی بدن در انسان نشان داد.

• سیب

طبق گزارش USDA، سیب سرشار از بتاکاروتن، آب، فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی است. یکی از مهم ترین و موثر ترین میوه های رژیم لاغری محسوب می‌شود. مصرف یک سیب کامل یا آب سیب نتایج امیدوارکننده‌ای برای کاهش وزن نشان داد. یک مطالعه نشان داد افرادی که سیب را به هر شکلی مصرف می‌کردند، شاخص توده بدنی کمتری داشتند و نسبت به افرادی که اصلاً سیب مصرف نمی‌کردند، 30 درصد کمتر در معرض چاقی بودند.

• زغال اخته
زغال اخته سرشار از آنتوسیانین است، آنتی اکسیدانی که رنگ آبی مایل به بنفش تیره را به آنها می دهد. از مهم ترین میوه های رژیم لاغری است که مصرف آن سبب کاهش وزن خواهد شد. محققان دریافتند آنتوسیانین های زغال اخته نقش کلیدی در کاهش خطر چاقی، کلسترول بد، و بهبود حساسیت به انسولین در انسان و حیوانات آزمایشگاهی دارند. فیبر غذایی موجود در زغال اخته نیز ممکن است گرسنگی را کاهش دهد. همچنین مشخص شد که آنتوسیانین های بلوبری از افزایش وزن جلوگیری می کند.

• پرتقال و پرتقال خونی

پرتقال و پرتقال خونی همراه با رژیم غذایی کم کالری ممکن است به کاهش وزن کمک کنند. به یاد داشته باشید، آب پرتقال های موجود در بازار دارای شکر هستند که ممکن است به این هدف عمل نکند. پرتقال تازه فشرده شده یا آب پرتقال خونی (یا کل میوه) به کاهش وزن بدن، چربی بدن، مقاومت به انسولین و کلسترول LDL کمک می کند.

مطالب مرتبط  نکات مهم تغذیه کودک چیست؟

• انار
انار یاقوت مانند قرمز لذیذ حاوی مواد مغذی ضد چاقی است. آنتوسیانین ها، تانن ها، پلی فنول ها و فلاونوئیدها (آنتی اکسیدان ها) موجود در انار آن را به میوه ای عالی برای کاهش چربی تبدیل کرده است. یک مطالعه بیان می کند که پتانسیل آنتی اکسیدانی آب انار بیشتر از شراب قرمز یا چای سبز است. مطالعه دیگری بیان می کند که عصاره انار ممکن است به کاهش سطح فشار خون کمک کند.

• موز
موز رسیده سیر کننده است، انرژی می دهد و منبعی غنی از فیبر، ویتامین ها و پتاسیم است موز خام منبع عالی نشاسته مقاوم است. طبق بررسی دکتر Janine A Higgins از دانشگاه کلرادو دنور، نشاسته مقاوم دارای ویژگی‌های زیادی است که می‌تواند باعث کاهش وزن و/یا حفظ وزن شود، از جمله کاهش سطح انسولین بعد از غذا، افزایش ترشح پپتیدهای سیری روده، افزایش اکسیداسیون چربی. ذخیره چربی کمتر و حفظ توده بدون چربی بدن . نشاسته بومی موز به کاهش سطح انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند.

• توت فرنگی

توت فرنگی سرشار از آنتوسیانین است که آنتی اکسیدان هایی هستند که به کاهش سموم و التهاب کمک می کنند (47). تآنتوسیانین های موجود در توت فرنگی به بهبود جذب گلوکز، افزایش حساسیت به انسولین، بهبود پروفایل چربی خون و کاهش سطح قند خون کمک می کند . مصرف توت فرنگی همچنین خطر بیماری قلبی، دیابت نوع 2، چاقی و تخریب عصبی را کاهش می دهد.

چرا از میوه ها برای کاهش وزن استفاده کنیم

میوه های رژیم لاغری

میوه و سبزیجات از اجزای بسیار مهم برنامه غذایی سالم به حساب می آیند. استفاده از برنامه غذایی همراه با مواد مغذی مورد نیاز بدن منجر به کاهش خطر چاقی و بیماری های قلبی و عروقی می شود. میوه ها منابع غنی ویتامین، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان هستند. متخصصان سلامت معتقدند که قند موجود در میوه ها تاثیر متفاوتی از دیگر انواع قند روی بدن می گذارد.

مطالب مرتبط  نکات مهم درباره رژیم لاغری سریع نوجوانان

خوردن میوه به عنوان دسر، میان وعده و یا روی سالاد از جمله راه های ساده برای اضافه کردن میوه به برنامه غذایی است. بیشتر از ۱٫۵ تا ۲ فنجان خوردن میوه در روز می تواند برای سلامت و کاهش وزن مفید باشد اما یادتان باشد زیاده روی کردن در مصرف میوه کاری هموشندانه نیست. میوه باید بخشی از رژیم غذایی متعادل به همراه غذاهای مختلف از جمله: پروتئین، چربی های سالم، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به شما عزیزان مهم ترین و ماثر ترین میوه های رژیم لاغری را معرفی کردیم. این موه ها به دلیل خواص گوناگونی مه دارند سبب سلامت بدن شده، و به دلیل فیبر بسیار بالا انرژی بیشتری برای سوخت نیاز دارند. به همین دلیل سبب کاهش وزن شده و در نتیجه فرد را برا رسیدن به ورن ایده ال خود کمک می‌کنند. توجه داشته باشید باید مصرف هر کدام از این میوه ها در حد اعتدال باشد.

×
×

سبد خرید