رژیم گیاهخواری برای کودکان
رژیم گیاهخواری برای کودکان
تحقیقات بیمارستان سنت مایکل تورونتو نشان می دهد که کودکانی که رژیم گیاهخواری دارند رشد و تغذیه مشابهی با کودکانی که رژیم غذایی حاوی گوشت می خورند دارند. رژیم گیاهخواری برای کودکان کاملا مفید و مناسب است. در ادامه مقاله شما را با تاثیرات آن آشنا خواهیم کرد. تاثیر رژیم گیاهخواری برای کودکان مطالعه کانادایی […]

تحقیقات بیمارستان سنت مایکل تورونتو نشان می دهد که کودکانی که رژیم گیاهخواری دارند رشد و تغذیه مشابهی با کودکانی که رژیم غذایی حاوی گوشت می خورند دارند. رژیم گیاهخواری برای کودکان کاملا مفید و مناسب است. در ادامه مقاله شما را با تاثیرات آن آشنا خواهیم کرد.

تاثیر رژیم گیاهخواری برای کودکان

رژیم گیاهخواری برای کودکان

مطالعه کانادایی بر روی 9000 کودک انجام شد و مشخص شد که افرادی که از رژیم گیاهخواری پیروی می کنند رشد و تغذیه مشابهی با کسانی که گوشت می خورند نشان می دهند. با این حال، این تحقیق همچنین نشان داد که این کودکان بیشتر احتمال دارد که کمبود وزن داشته باشند، به این معنی که ممکن است هنگام برنامه ریزی رژیم غذایی خود به مراقبت های ویژه نیاز داشته باشند.

این یافته‌ها ضروری است زیرا تعداد کودکانی که رژیم‌های گیاهی را دنبال می‌کنند در سال‌های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است. در سال 2019، راهنمای غذای کانادا از شهروندان خواست به جای گزینه‌های گوشتی سنتی، منابع پروتئین گیاهی بیشتری مصرف کنند و پروتئین‌های گیاه‌خواری مانند لوبیا و توفو را انتخاب کنند.

دکتر جاناتون مگوایر، نویسنده اصلی این مطالعه و متخصص اطفال در بیمارستان سنت مایکل از یونیتی سلامت تورنتو، اظهار داشت: “در 20 سال گذشته، ما شاهد محبوبیت فزاینده رژیم های غذایی گیاهی و تغییر محیط غذایی با موارد بیشتری بوده ایم. دسترسی به جایگزین‌های گیاهی؛ با این حال، ما تحقیقاتی در مورد نتایج تغذیه‌ای کودکانی که از رژیم‌های گیاهخواری پیروی می‌کنند در کانادا ندیده‌ایم.

این مطالعه نشان می‌دهد که کودکان کانادایی که از رژیم‌های گیاه‌خواری پیروی می‌کنند، در مقایسه با کودکانی که رژیم‌های غیر گیاهخواری مصرف می‌کنند، معیارهای رشد و بیوشیمیایی تغذیه مشابهی دارند. کمبود وزن هنگام در نظر گرفتن رژیم های گیاهخواری.

تاثیرات رژیم گیاهخواری برای کودکان

رژیم گیاهخواری برای کودکان

این تیم برای مطالعه خود از داده های 8907 کودک درگیر در TARGet Kids استفاده کرد! مطالعه کوهورت همه شرکت‌کنندگان بین شش ماه تا هشت سال سن داشتند و داده‌ها بین سال‌های 2008 و 2019 جمع‌آوری شد. تیم شرکت‌کنندگان را بر اساس وضعیت گیاه‌خواری‌شان دسته‌بندی کرد، که به‌عنوان یک الگوی غذایی تعریف شد که گوشت یا وضعیت غیر گیاهخواری را حذف می‌کند.

مطالب مرتبط  بی اشتهایی عصبی چیست؟

نتایج نشان داد که  رژیم گیاهخواری برای کودکان کاملا مناسب است و افرادی که این رژیم را دارند،  دارای شاخص توده بدنی، قد، آهن، ویتامین D و سطوح کلسترول مشابه با افرادی هستند که رژیم غذایی آنها شامل گوشت است. علاوه بر این، یافته‌ها نشان داد که کودکان گیاه‌خوار تقریباً دو برابر بیشتر شانس کم‌وزن بودن داشتند که به عنوان زیر صدک سوم برای BMI تعریف می‌شود. با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه رژیم غذایی گیاهی باعث اضافه وزن یا چاقی کودکان شود وجود نداشت.

حمایت تغذیه در رژیم گیاهخواری برای کودکان

رژیم گیاهخواری برای کودکان

کمبود وزن نشانه سوءتغذیه است و نشان می دهد که کیفیت رژیم غذایی کودک نیازهای تغذیه ای او را برای حمایت از رشد طبیعی برآورده نمی کند. به همین دلیل، محققان توصیه می کنند که کودکانی که رژیم گیاهخواری دارند، به متخصصان مراقبت های بهداشتی دسترسی داشته باشند که می توانند نظارت بر رشد، آموزش و اطلاعات را برای کمک به رشد و تغذیه آنها ارائه دهند.

دستورالعمل‌های بین‌المللی کنونی درباره رژیم گیاه‌خواری در دوران نوزادی و کودکی توصیه‌های متفاوتی دارد که در مطالعات قبلی در رابطه بین رژیم غذایی، رشد کودکی و وضعیت تغذیه که یافته‌های متناقضی نیز داشت، منعکس شده است.

دکتر مگوایر، دانشمند مرکز MAP برای راه حل های بهداشت شهری در بیمارستان سنت مایکل، گفت: الگوهای غذایی مبتنی بر گیاه به دلیل افزایش مصرف میوه ها، سبزیجات، فیبر، غلات کامل و کاهش آن به عنوان یک الگوی غذایی سالم شناخته می شوند. چربی اشباع شده؛ با این حال، مطالعات کمی تاثیر رژیم های گیاهخواری را بر رشد و وضعیت تغذیه دوران کودکی ارزیابی کرده اند.به نظر می رسد رژیم های گیاهخواری برای اکثر کودکان مناسب باشد.

محدودیت های مطالعه

این تیم توضیح داد که محدودیت مطالعه آنها این است که کیفیت رژیم های گیاهخواری را ارزیابی نکردند، که می تواند به اشکال مختلف باشد و در نتیجه بر رشد و نتایج تغذیه تاثیر بگذارد. به همین دلیل، محققان گفتند که مطالعات بیشتری برای تجزیه و تحلیل کیفیت رژیم گیاهخواری در دوران کودکی و رشد، و نتایج تغذیه ای برای کودکانی که از رژیم غذایی گیاهخواری پیروی می کنند، که گوشت و محصولات مشتق شده از حیوانات، از جمله لبنیات، تخم مرغ و عسل را حذف می کند، مورد نیاز است.

مطالب مرتبط  چربی در تغذیه کودکان پیش دبستانی

یک رژیم غذایی سالم و مغذی برای سلامت جسمی و روحی کودک در حال رشد شما ضروری است. مصرف کافی مواد مغذی درشت مغذی مانند پروتئین، کربوهیدرات ها و چربی و همچنین ویتامین ها و مواد معدنی مانند آهن، ویتامین B12 و کلسیم همگی برای رشد مناسب دوران کودکی مورد نیاز هستند.

آیا رژیم گیاهخواری در تامین تغذیه صحیح کودک شما برای رشد و سالم ماندن بر سایر رژیم ها برتری دارد؟

در این مقاله ما نتایج مطالعات علمی را که به گیاهخواری دوران کودکی (هم معایب و هم فواید آن) توجه کرده اند، توضیح می دهیم.

رژیم های گیاه خواری شامل غذاهای گیاهی غنی از غلات کامل، حبوبات، آجیل، دانه ها، میوه ها و سبزیجات است، در حالی که از گوشت قرمز، محصولات گوشتی فرآوری شده، غذاهای تصفیه شده و شیرینی ها پرهیز می شود.

انواع مختلفی از رژیم گیاهخواری برای کودکان  وجود دارد:

 • لاکتو گیاه خواران اجازه مصرف لبنیات کم چرب را می دهند
 • گیاهخواران تخم مرغ اجازه مصرف تخم مرغ را می دهند
 • Pescatarianها مصرف ماهی را مجاز می دانند
 • Pollotariansاجازه می دهد تا گوشت سفید بدون چربی مانند مرغ مصرف شود.

معایب گیاهخواری برای کودکان

گیاهخواری در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود مواد مغذی مانند ویتامین B12، آهن، کلسیم، اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین D شود. بر اساس شواهد موجود در کتاب تغذیه کودکان در عمل: «اگر گیاهخواری بسیار محدود باشد، کودکان در معرض خطر بیشتری از کمبودهای تغذیه هستند. رژیم های غذایی دنبال می شود؛ وگان ها در معرض خطر کمبود ویتامین B12، آهن و کلسیم هستند»

فواید گیاهخواری برای کودکان

علیرغم معایب گیاهخواری دوران کودکی که در بخش قبل به آن پرداخته شد، مطالعات متعددی فواید سلامتی فراوان دوران کودکی گیاهخواری را گزارش کرده اند.

در بخش‌های بعدی، مطالعاتی را برجسته می‌کنیم که گیاه‌خواری دوران کودکی را با مزایای سلامتی مرتبط می‌دانند:

 • کاهش بروز چاقی
 • کاهش خطر ابتلا به آلرژی
 • پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی
 • بهبود سلامت روان
 • بهبود وضعیت تحصیلی
 • بهبود آمادگی جسمانی

به گفته آکادمی تغذیه و رژیم‌شناسی، رژیم‌های گیاهخواری که به طور مناسب برنامه‌ریزی می‌شوند، از جمله وگان، سالم هستند، از نظر تغذیه کافی هستند و ممکن است برای پیشگیری و درمان برخی بیماری‌ها فواید سلامتی داشته باشند. این رژیم‌ها برای تمام مراحل چرخه زندگی، از جمله بارداری، شیردهی، نوزادی، کودکی، نوجوانی، بزرگسالی و برای ورزشکاران مناسب است»

پیروی از رژیم گیاهخواری از دوران کودکی سودمند است و با اتخاذ عادات غذایی سالم مرتبط است که تا بزرگسالی نیز ادامه دارد. یک سن جوان».

مطالب مرتبط  اصول دستگاه آنالیز بدن

وضعیت تغذیه، رشد و آمادگی جسمانی

 • گیاهخواری دوران کودکی با وضعیت تغذیه ای رضایت بخش، رشد و آمادگی جسمانی همراه است.
 • مقاله آکادمیک منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی توسط هبلینک و همکاران. (1999) رشد، رشد و آمادگی جسمانی کودکان گیاهخوار فلاندری را مورد مطالعه قرار دادند، آنها دریافتند که کودکان گیاهخوار دارای آمادگی جسمانی و عوامل رشد یکسانی با کودکان غیر گیاهخوار هستند. وضعیت رشد و بلوغ جمعیت گیاهخوار در محدوده طبیعی بود.
 • محققان، یین و همکاران. (2008) از دپارتمان رشد و آموزش در دوران اولیه کودکی در دانشگاه صنعتی چائویانگ گزارش داد که رژیم های گیاهخواری تغذیه کافی را فراهم می کند و از رشد طبیعی کودکان حمایت می کند “کودکان پیش دبستانی گیاهخوار و همه چیزخوار ما رشد طبیعی و وضعیت تغذیه ای کافی داشتند”.

کاهش خطر چاقی در رژیم گیاهخواری برای کودکان

رژیم گیاهخواری برای کودکان

گیاهخواری در دوران کودکی ممکن است خطر چاقی در دوران کودکی را کاهش دهد.

یک مقاله علمی منتشر شده در ژورنال تغذیه، ارتباط بین خطر چاقی و مصرف برخی غذاها را بررسی کرد، آنها دریافتند که کودکانی که غذاهای گیاهی مانند آجیل، غلات و سبزیجات مصرف می‌کنند کمتر در معرض خطر اضافه وزن هستند. مصرف غذاهای گیاهی خاص ممکن است از اضافه وزن در بین کودکان و نوجوانان جلوگیری کند» و «مصرف بیشتر سبزیجات با 37 درصد کمتر احتمال اضافه وزن همراه بود»

مقاله دیگری که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد، ارتباط قوی بین گیاهخواری دوران کودکی و کاهش فراوانی چاقی را گزارش کرد. رژیم های گیاهخواری با شاخص توده بدنی پایین تر (BMI) و شیوع کمتر چاقی در بزرگسالان و کودکان مرتبط است

طبق گفته Segovia-Siapco و همکاران. (2018)، “کودکان گیاهخوار نسبت به همتایان غیر گیاهخوار خود نسبتاً لاغرتر و کمتر مستعد خطرات قلبی-متابولیک هستند”.

برای دریافت رژیم آنلاین 09125258034 تماس حاصل پیدا کنید.

×
×

سبد خرید