رژیم غذایی افزایش قد کودکان و نوجوانان
رژیم افزایش قد کودکان
قد انسان از زمان تولد تا یک سن خاص رشد می کند. از این رو، بسیاری از والدین همیشه نگران کوتاه قد ماندن فرزندانشان هستند. ژنتیک یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار در قد فرزند شماست. یعنی اگر پدر و مادر هر دو بلند قد هستند احتمال اینکه فرزندشان نیز این ویژگی را داشته باشد بالاست […]

قد انسان از زمان تولد تا یک سن خاص رشد می کند. از این رو، بسیاری از والدین همیشه نگران کوتاه قد ماندن فرزندانشان هستند. ژنتیک یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار در قد فرزند شماست. یعنی اگر پدر و مادر هر دو بلند قد هستند احتمال اینکه فرزندشان نیز این ویژگی را داشته باشد بالاست و بالعکس. اما عامل دیگری هم وجود دارد و آن سبک زندگی است. بنابراین شما می توانید از یک رژیم غذایی افزایش قد برای رشد بهتر قد کودک یا نوجوان خود بهره بگیرید. فراموش نکنید که بهترین زمان برای استفاده از این رژیم ها برای دختران تا سن ۱۳ سالگی و برای پسران تا سن ۱۶ سال می باشد.

رژیم غذایی چگونه موجب افزایش قد می شود؟

افزایش قد تحت تأثیر ترشح هورمون رشد صورت می گیرد. این هورمون ها توسط غده هیپوفیز و همانطور که گفته شد تنها تا سن خاصی ترشح می شود. املاح، مواد معدنی و ویتامین ها می توانند در میزان ترشح این هورمون ها مؤثر باشند. از این رو غذاهایی که فرد روزانه مصرف می کند می توانند تأثیر مستقیم بر فعالیت غده هیپوفیز و در نتیجه افزایش قد کودک و نوجوان شما داشته باشند. رژیم غذایی افزایش قد می بایست شامل کربوهیدرات ها، پروتئین ها، ویتامین هایی چون ویتامین D و A و همچنین خانواده ویتامین های B باشند. همچنین دریافت مواد معدنی مختلف از جمله کلسیم، آهن، فسفر، منگنز و منیزیوم نیز شما را در رسیدن به این هدف یاری خواهند کرد.

مطالب مرتبط  آیا مصرف چای سبز لاغر می کند؟

کودکان و نوجوان برای افزایش قد، این غذاها را بخورند!

قد کوتاهی ممکن است اعتماد به نفس فرزند شما را از او بگیرد. همچنین روابط اجتماعی وی در آینده را نیز تحت تأثیر قرار دهد. اصلاح رژیم غذایی فرزندان و حتی خانواده می تواند گامی مؤثر در جهت حل و پیشگیری از چنین مشکلاتی باشد. از جمله مواد غذایی ای که می توانند سبب رشد هر چه بیشتر قد فرزند شما شوند و در رژیم غذایی افزایش قد جای می گیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رژیم افزایش قد کودکان

شیر و لبنیات

شیر، ماست و سایر لبنیات حاوی مقادیر زیادی از کلسیم و ویتامین D هستند. همچنین مواد معدنی دیگر که می توانند در رشد فرزند شما مؤثر باشند را به همراه دارند. کودکان و نوجوانان باید روزانه حداقل یک لیوان شیر مصرف کنند.

میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند. اما شاید تاکنون به این موضوع دقت نکرده اید که این گروه از مواد غذایی در رشد قد فرزندتان نیز دخیل هستند. موز یکی از بهترین میوه ها برای افزایش قد است. علاوه بر آن، سبزیجات برگ دار، هویچ، مرکبات و به طور کلی میوه های حاوی ویتامین A و C هم در این امر مؤثرند.

تخم مرغ

تخم مرغ یک منبع غنی پروتئین، کلسیم و انواع ویتامین هاست. سعی کنید آن را به روش دلخواه فرزند خود آماده کرده و در رژیم غذایی او بگنجانید.

علاوه بر موارد بالا، سویا، ماهی، غلات کامل، مرغ و گوشت، آجیل و دانه ها و لوبیا نیز باید در سبد غذایی خانواده و به ویژه کودکان قرار گیرند. تا جایی که می توانید از مصرف چربی های اشباع و قند و شکر خودداری کنید. چون این مواد می توانند جلوی رشد قد را بگیرند.

مطالب مرتبط  تغذیه کودک با غذای جامد

 

×
×

سبد خرید