راهکارهای مؤثر برای کاهش وزن بعد از زایمان
کاهش وزن بعد از زایمان
لاغری بعد از زایمان یکی از دغدغه های مهمی است که حتی در دوران بارداری نیز ذهن بسیاری از مادران را به خود مشغول می کند. وزن ایده آل، سلامتی و تناسب اندام، مسائل بسیار مهمی هستند که باید جدی گرفته شوند. اما در همین ابتدا باید بگوییم که پیروی از رژیم های غذایی سخت […]

لاغری بعد از زایمان یکی از دغدغه های مهمی است که حتی در دوران بارداری نیز ذهن بسیاری از مادران را به خود مشغول می کند. وزن ایده آل، سلامتی و تناسب اندام، مسائل بسیار مهمی هستند که باید جدی گرفته شوند. اما در همین ابتدا باید بگوییم که پیروی از رژیم های غذایی سخت برای لاغری سریع بلافاصله پس از زایمان کاملا اشتباه است و به دلیل عوارضی که می تواند برای مادر و نوزاد داشته باشد به هیچ عنوان توصیه نمی شود. بانویی که تازه زایمان کرده است حداقل شش ماه زمان نیاز دارد تا به وزن سابق خود بازگردد. پس جهت کاهش وزن بعد از زایمان فقط کافی است از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید و با انجام حرکات ورزشی مناسب، به هدف خود نزدیکتر شوید. همچنین راهکارهای زیر می توانند توصیه هایی مؤثر در جهت حفظ تناسب اندام شما در دوران شیردهی باشند.

مطالب مرتبط  کالری آش رشته چقدر است؟

افزایش وزن ایده آل در دوران بارداری

اولین گامی که می توانید برای کاهش وزن بعد از زایمان بردارید، افزایش وزن ایده آل و نه خیلی زیاد در دوران بارداری است. محدوده طبیعی افزایش وزن، ۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم می باشد که در واقع مربوط به وزن جنین، افزایش خون، وزن جفت و مایع آمنیوتیک و همچنین بزرگ شدن رحم و بافت پستان می باشد. بنابراین توصیه می شود در دوران بارداری به تغذیه سالم بیندیشید و مراقب باشید بیش از حد معمول اضافه وزن نگیرید. برای این منظور از عادات غلط مانند بی تحرکی، خوردن غذاهای بدون ارزش غذایی، کم خوابی و استرس، خوردن غذا به اندازه دو نفر (به توصیه اطرافیان) در دوران باراری پرهیز کنید.

کاهش وزن بعد از زایمان

توصیه های مهم پس از زایمان

  1. واقع گرا باشید و عجله نکنید

بارداری، دوره ای منحصر به فرد است که می تواند تغییرات بسیاری را در اندام شما به وجود آورد. اگر شکم شما شل و افتاده شده، پهلوهای شما پهن تر شده اند و حالا چندین کیلوگرم اضافه وزن دارید، نباید انتظار داشته باشید در طول یک ماه تمام این حالات برطرف شوند. به خود زمان بدهید. گاه حتی تا یک سال طول می کشد تا با ورزش و تعذیه سالم، فرد به وزن قبل از زایمان خود برسد.

  1. میان وعده های سالم بخورید

شما باید علاوه بر خودتان، به فکر نوزادتان هم باشید. پس نیاز به میان وعده های سالم و مغذی دارید. میوه ها و سبزیجات، غلات سبوس دار، شیر، تخم مرغ و .. از جمله میان وعده های مفیدی هستند که می توانید با در نظر گرفتن میزان کالری در رژیم غذایی خود بگنجانید.

  1. ورزش کنید

بی تحرکی در دوران بعد از زایمان، به بهانه مراقبت از نوزاد می تواند وزن شما را بیش از پیش افزایش دهد. پس حتما پیاده روی داشته باشید حتی الامکان در خانه ورزش کنید.

  1. به نوزاد خود شیر بدهید

همانطور که گفتیم بخشی از اضافه وزن دوران بارداری و پس از آن به منظور افزایش بافت پستان و شیردهی به نوزاد است. شما می توانید با شیر دادن به نوزاد خود، وزن خود را هم کاهش دهید.

  1. آب کافی بنوشید

نوشیدن آب کافی و هیدراته نگه داشتن بدن نه تنها برای سلامتی بدن شما مفید است، می تواند به شما در کاهش وزن بعد از زایمان نیز کمک کند.

مطالب مرتبط  علت های کندی کاهش وزن چیست؟
×
×

سبد خرید