در رژیم چه مقدار ماکارانی بخوریم؟
مقدار ماکارانی
بسیای از افرادی که در رژیم های مختلف غذایی به سر می برند از خوردن انواع کربوهیدرات ها مثل نان، برنج یا ماکارانی منع می شوند، اما متخصصان عقیده دارند که غلاتی مثل نان، برنج و ماکارانی لزوما نباید از رژیم غذایی حذف شوند و حتی مصرف آنها در رژیم غذایی به مقدار مناسب توصیه […]

بسیای از افرادی که در رژیم های مختلف غذایی به سر می برند از خوردن انواع کربوهیدرات ها مثل نان، برنج یا ماکارانی منع می شوند، اما متخصصان عقیده دارند که غلاتی مثل نان، برنج و ماکارانی لزوما نباید از رژیم غذایی حذف شوند و حتی مصرف آنها در رژیم غذایی به مقدار مناسب توصیه نیز می شود. آن ها با رعایت مقدار ماکارانی که در طول روز، هفته و ماه مصرف می کنند، کربوهیدرات مورد نیاز بدن خود را دریافت می کنند. با توجه به اینکه آرد موجود در ماکارانی منبع غنی از ویتامین خانواده B است، عدم مصرف آن و دیگر غلات، باعث ریزش مو و دیگر عوارض کمبود ویتامین خانواده B را به همراه دارد.

اطلاعات تغذیه ای

مقدار

 درصد نیاز روزانه

کالری 371 18./.
چربی کل 1.51 2./.
چربی اشباع 277./ 1./.
اسید چرب چند غیراشباع 546./ ندارد
اسید چرب تک غیر اشباع 171./ ندارد
کلسترول 0 ندارد
سدیم 5 میلی گرم ندارد
کربوهیدرات کل 74/67 25./.
فیبر رژیمی 3/2 گرم ندارد
مطالب مرتبط  رژیم غذایی سالم در دوران سالمندی چه ویژگی دارد؟

 

با توجه به جدول بالا می توانید بسته به کالری مورد نیازی که باید در طول روز دریافت کنید، ماکارانی بخورید.

مقدار ماکارانی

چند نکته برای پخت ماکارانی سالم تر

 توجه به نکات زیر در زمان پخت ماکارانی ارزش غذایی آن را افزایش می دهد هر چند مقدار ماکارانی که باید مصرف کنید را در نظر داشته باشید.

  • اولین مرحله انتخاب نوع ماکارانی است: سعی کنید از ماکارانی ها غنی شده با ویتامین ها بیشتر استفاده نمایید.
  • به آردی که ماکارانی از آن تهیه شده دقت نمایید. به طور مثال در برخی بازارها ما کارانی از آرد حبو بات ساخته می شود که حاوی مقدار بالایی کربو هیدرات مقاوم است که جذب  آن بسیار کمتر از سایر ماکارانی ها می باشد.
  • در تهیه ماکارانی از سبزیجاتی مثل نعناع و جعفری استفاده کنید.
  • قبل از مصرف ماکارانی حتما یک بشقاب سالاد حاوی کاهو، بروکلی و … میل نمایید.
  • هنگام تهیه ماکارانی روغن بیش از اندازه استفاده نکنید، زیرا سبب افزایش کالری غذا و  همچنین سنگین شدن غذا و مشکلات گوارشی خواهد شد.
  • برای کنترل کالری این غذا توصیه می شود در آبی که برای جوشاندن ماکارانی استفاده می کنید تنها از کمی نمک استفاده شود و روغن به آب اضافه نکنید.
  • بهتر است برای افزایش فرایند تبدیل کربو هیدرات به انرژی (افزایش سوخت) از ماکارانی های غنی شده با ویتامین B  استفاده نمایید.
  • ماکارانی های غنی شده با آهن نیز برای بانوان  و  نوجوانان  می تواند  مفید تر باشد.
  • سعی کنید از کرم و خامه در تهیه ماکارانی استفاده نکنید.
  • در کنار ماکارانی از گوشت ها ی کم چرب مثل ماهی، مرغ و ماهی تن استفاده نمایید.
مطالب مرتبط  تغذیه کودکان در هنگام بیماری

کالری یک لیوان ماکارانی پخته

مقدار ماکارانی که باید مصرف کنید به موادی که برای تهیه آن استفاده شده است بستگی دارد، هرلیوان ماکارانی پخته بدون افزودنی حاوی 157 کالری است، ضروری است که برای ماکارانی  از سبزیجات، روغن سالم و پروتئین کم چرب استفاده کنید تا یک غذای سالم به رژیم غذایی خود اضافه کرده باشید.

×
×

سبد خرید