خستگی بهاری و تاثیر آن در افزایش وزن
محض اینکه نور روز دوباره شروع به تابیدن می کند و به تدریج بیرون گرمتر می شود، طبیعت دوباره به هیجان می آید و از خواب زمستانی تاریک خود بیدار می شود. پرندگان غوغا می کنند و اولین گیاهان خبر از بهار می دهند. اما برای بسیاری از مردم تغییر فصل دقیقا برعکس آن یعنی […]

محض اینکه نور روز دوباره شروع به تابیدن می کند و به تدریج بیرون گرمتر می شود، طبیعت دوباره به هیجان می آید و از خواب زمستانی تاریک خود بیدار می شود. پرندگان غوغا می کنند و اولین گیاهان خبر از بهار می دهند. اما برای بسیاری از مردم تغییر فصل دقیقا برعکس آن یعنی خستگی بهاری را به همراه دارد. سیستم گردش خون هنوز ضعیف است و متابولیسم نامتعادل است.

چه چیزی باعث خستگی بهاری می شود؟

خستگی بهاری

خستگی بهاری معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که هوا برای چند روز گرم بوده و آب و هوا نسبتاً متغیر با دوره‌های ثابت گرم و سرد است. در ارتباط با روزهای طولانی تر، تعادل هورمونی باید تغییر کند و این برای برخی افراد بهتر و برای برخی دیگر بدتر عمل می کند. به طور خاص، این در مورد دو هورمون ملاتونین و سروتونین است. هورمون خواب ملاتونین به ما این امکان را می دهد که بخصوص در زمستان بیشتر بخوابیم و به محض اینکه نور روز خاموش شود یا تلفن همراه، تلویزیون یا نور مصنوعی خاموش شود، کار خود را انجام می دهد. سروتونین همچنین اغلب به عنوان هورمون شادی شناخته می شود و نه تنها مسئول خلق و خوی خوب است، بلکه گردش خون را نیز فعال می کند. زمانی که بدن دوباره در معرض نور روز بیشتری قرار می گیرد سروتونین تولید می کند، که در فصل بهار مشخص است.

خستگی بهاری چگونه خود را نشان می دهد؟

خستگی بهاری

عدم تعادل بین دو هورمون ملاتونین و سروتونین باعث خستگی، سردرد، تحریک پذیری، بی حالی، حساسیت به آب و هوا، مشکلات گردش خون و سرگیجه در بسیاری از افراد می شود.

مطالب مرتبط  رژیم غذایی پرفیبر و نقش آن در لاغری

تغییرات دمدمی مزاج آب و هوا در بهار اغلب به این معنی است که مرحله سازگاری بدن نیز طولانی می شود، زیرا تغییر مداوم بین گرم و سرد فشار شدیدی را بر سیستم گردش خون وارد می کند. علاوه بر این، با افزایش دما، رگ‌های خونی گشاد می‌شوند و فشار خون کاهش می‌یابد که می‌تواند منجر به خستگی و سرگیجه و البته بد خلقی شود.

خستگی بهاری از چه زمانی شروع می شود و چقدر طول می کشد؟

به طور معمول، دو ماه اصلی که ممکن است خستگی بهاری رخ دهد، آوریل و می است. بسته به شرایط آب و هوایی و روزهای آفتابی، دو تا چهار هفته طول می کشد. اگر خستگی بیشتر طول بکشد، باید علل دیگری را در نظر گرفت. افراد مبتلا به آلرژی در اینجا دو برابر دشوارتر هستند، زیرا بدن و گردش خون علاوه بر آن توسط گرده و علف سنگین می شود.

لاله ها در باران در بهار

چه چیزی به رفع خستگی بهاری کمک می کند؟

دریافت مقدار زیادی نور خورشید برای تحریک تشکیل هورمون سروتونین مهم است. این بدان معناست که تا حد امکان وارد طبیعت شکوفا شوید که به خودی خود روحیه شما را بالا می برد. اتفاقا سروتونین نه تنها توسط بدن انسان تولید می شود، بلکه در غذاهای مختلف نیز یافت می شود. موز، آناناس، خربزه، توت فرنگی، تمشک، کیوی، گوجه فرنگی، بادمجان، کنجد، گردو، پودینگ برنج و شکلات حاوی مقدار زیادی هورمون شادی هستند.

نکات تغذیه ای برای رفع خستگی بهاری:

به طور منظم از یک «سالاد ایمنی» با فلفل، جعفری، گوجه فرنگی، هویج رنده شده، جوانه گندم یا روغن بذر کتان استفاده کنید.

سیر به جذب ویتامین ها در بدن کمک می کند. بهتر است از سیر تازه استفاده کنید، زیرا بوی آن به شدت بوی سیر خشک نیست. جویدن آدامس یا محصولات لبنی به کاهش بوی شدید سیر کمک می کند.

در صورت امکان از غذاهای چرب و سنگین مانند سیب زمینی سرخ کرده، شنیسل یا همبرگر خودداری کنید. با چنین غذاهای چرب، بدن شما زمان بیشتری را صرف هضم و هضم شدیدتر می کند، که شما را خسته و بی حال می کند.

مطالب مرتبط  اهمیت درشت مغذی در رژیم لاغری

به طور منظم از یک «سالاد ایمنی» با فلفل، جعفری، گوجه فرنگی، هویج رنده شده، جوانه گندم یا روغن بذر کتان استفاده کنید.

سیر به جذب ویتامین ها در بدن کمک می کند. بهتر است از سیر تازه استفاده کنید، زیرا بوی آن به شدت بوی سیر خشک نیست. جویدن آدامس یا محصولات لبنی به کاهش بوی شدید سیر کمک می کند.

در صورت امکان از غذاهای چرب و سنگین مانند سیب زمینی سرخ کرده، شنیسل یا همبرگر خودداری کنید. با چنین غذاهای چرب، بدن شما زمان بیشتری را صرف هضم و هضم شدیدتر می کند، که شما را خسته و بی حال می کند.

با ورزش و ورزش در برابر خستگی بهاری فعال است

خستگی بهاری

یک نکته ساده در برابر خستگی به هر شکلی که باشد ورزش است. فعالیت بدنی و ورزش در هوای تازه، همراه با رژیم غذایی مناسب، نه تنها ماهیچه ها را بالا می برد، بلکه سطح سروتونین را نیز بالا می برد و به تثبیت گردش خون و فشار خون کمک می کند. افزایش سطح سروتونین همچنین تضمین می کند که اسید آمینه تریپتوفان می تواند بهتر در مغز جذب شود. بدن سروتونین بیشتری از تریپتوفان تولید می کند که در نهایت تأثیر مثبتی بر خلق و خو و سلامت روانی ما دارد.

ورزش منظم – همچنین با ما در تمرینات HAMMER – باعث افزایش دائمی سطح سروتونین می شود. که نه تنها به سلامت جسمی بلکه به سلامت روان نیز کمک می کند. افزایش سروتونین همچنین باعث کاهش تولید بیش از حد ملاتونین می شود.

خستگی به جای تب بهاری؟ این کمک می کند:

ورزش زیاد یا پیاده روی در هوای تازه (با حداکثر نور خورشید) باعث افزایش تعادل هورمونی و گردش خون می شود. بازدید از سولاریوم یا لامپ های دارای چراغ قرمز نیز بر تعادل هورمونی شما تأثیر مثبت دارد.

رگ‌های خونی ما و در نتیجه فشار خون ما با دمای غالب سازگار می‌شوند – وقتی هوا گرم است باز می‌شوند و وقتی سرد است دوباره باریک می‌شوند – اما اغلب به اندازه کافی سریع نیستند که به نوبه خود می‌تواند منجر به سرگیجه و سردرد شود. از سوی دیگر، تمرینات عروقی هدفمند کمک می کند، به ویژه: دوش متناوب! تناوب سرد و گرم باعث می شود رگ ها حرکت کنند و شما را برای شروع بهار آماده کنید. هنگام دوش گرفتن متناوب، مهم است که همیشه با آب سرد متوقف شوید.

مطالب مرتبط  کالری مصرفی والیبال چقدر است؟

از غذاهای سبک مانند کاهو یا آجیل استفاده کنید و مطمئن شوید که ویتامین های زیادی مصرف می کنید. همچنین باید روزانه حداقل 1.5 تا 2 لیتر آب بنوشید.

با دوستان معاشرت کنید، به شهر یا بیرون بروید. به این ترتیب حتی وسوسه نمی شوید که دراز بکشید.

آپارتمان خود را با گل ها یا غنچه های رنگارنگ تزئین کنید. این واقعا شما را در حال و هوای فصل بهار قرار می دهد و قطعاً روحیه شما نیز بهتر خواهد شد.

اگر متوجه شدید که بدن شما ضعیف می شود و خلق و خوی شما در اوج خود نیست، ورزش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سعی کنید هر روز پیاده روی یا دوچرخه سواری کنید. فقط نیم ساعت در هوای تازه می تواند معجزه کند. فقط آن را امتحان کنید و به طور فعال با خستگی بهاری مقابله کنید!

یک اطلاعات مهم در پایان

خستگی بهاری یک بیماری نیست، بلکه فقط یک تطبیق مکرر سالانه بدن با تغییر فصل است که گاهی اوقات می تواند ما را دچار مشکل کند. ورزش در هوای تازه همراه با آفتاب زیاد و غذاهای سبک خوب به ما کمک می کند تا سالم و قوی بر این مرحله غلبه کنیم.

×
×

سبد خرید