تغذیه کودک بعد ساعت تولد چیست؟
 مهم ترین نکته در تغذیه کودک ، ساعت اولیه بعد از زایمان است. هنگامی که کودک شما به دنیا می آید، سینه های شما از قبل آغوز تولید می کند، که ممکن است در اواخر بارداری متوجه نشت آن از سینه های خود شده باشید. این “شیر” مایل به زرد کمی غلیظ تر از شیر مادر […]

 مهم ترین نکته در تغذیه کودک ، ساعت اولیه بعد از زایمان است. هنگامی که کودک شما به دنیا می آید، سینه های شما از قبل آغوز تولید می کند، که ممکن است در اواخر بارداری متوجه نشت آن از سینه های خود شده باشید.

این “شیر” مایل به زرد کمی غلیظ تر از شیر مادر بالغ است. آغوز فقط برای چند روز اول زندگی کودک شما تولید می شود و پس از آن به تدریج تغییر می کند (و مقدار آن افزایش می یابد) تا شیر مادر بالغ شود. آغوز برای کودک شما بسیار مهم است. حتی اگر قصد شیردهی درازمدت را ندارید، آغوزی که به کودک خود تغذیه می کنید برای او ارزش طولانی مدت خواهد داشت.

اهمیت شیردهی نوزاد در تغذیه کودک

تغذیه کودک

بلافاصله پس از تولد، تغذیه کودک  باید مورد توجه قرار گیرد . زیرا کودک شما نیز مانند شما خسته و احتمالا گرسنه خواهد بود. برخی از نوزادان می خواهند بلافاصله شیر بخورند. دیگران ممکن است کمتر مشتاق این کار به نظر برسند. ماما کودک شما را در اولین ساعت پس از تولد به شیر خوردن تشویق می کند، زیرا این امر به شما و نوزادتان کمک می کند تا پس از زایمان بهبود پیدا کنید. برای نوزادان مادران دیابتی تشویق به تغذیه در نیم ساعت اول پس از تولد بسیار مهم است، زیرا در غیر این صورت این نوزادان می توانند به ویژه در معرض ابتلا به قند خون پایین باشند. 

 

نوزادان در مورد اینکه آیا می خواهند در چند ساعت اول پس از تولد به تغذیه ادامه دهند یا اینکه به نظر می رسد به خواب نیاز دارند، بسیار متفاوت هستند. به نوزادان تازه متولد شده باید اجازه داده شود تا هر چند وقت یکبار که می خواهند شیر بخورند. اگر کودک بطور فعال مشغول مکیدن است، باید روی سینه یا شیشه شیر نگه داشته شود تا زمانی که آهسته یا متوقف شود. اگر شیر می دهید، باید سینه دوم را قبل از قطع شیر بدهید (زیرا ممکن است جریان در سینه اول کند شده باشد اما کودک شما هنوز گرسنه باشد). 

 

 

 

آغوز چیست؟ و چه تاثیری در تغذیه کودک دارد؟  

تغذیه کودک

آغوز شیر اول شیری زرد رنگ است که حاوی پروتئین ها، کربوهیدرات ها، چربی ها، ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی بادی ها و سلول های ایمنی است که با عوامل بیماری زا مانند باکتری ها و ویروس ها مبارزه می کند. این به شما کمک می کند مصونیتی را که خودتان از طریق مبارزه با عفونت ها «به دست آورده اید» به کودک خود منتقل کنید. این برای کودک شما که سیستم دفاعی بدنش هنوز به طور کامل توسعه نیافته است بسیار مفید است. داشتن آغوز مادرشان باعث کاهش عفونت شکم و گوش در نوزادان در دوران کودکی می شود. آغوز همچنین از ابتلای نوزادان به زردی زودرس جلوگیری می کند. 

مطالب مرتبط  کالری مصرفی صخره نوردی چقدر است؟

 

بسیاری از مادرانی که نمی خواهند به شیردهی ادامه دهند، تصمیم می گیرند که آغوز اولیه و حیاتی را به کودک خود بدهند. پس از این، طی دو هفته اول شیر به تدریج از آغوز از طریق شیر انتقالی به شیر مادر بالغ تغییر می کند. در 24 ساعت اول پس از تولد، شما حدود 40 میلی لیتر آغوز تولید می کنید و کودک شما حدود یک پنجم آن را در طول شیر خوردن می گیرد. 

 

تغذیه کودک با آغوز چگونه به بدن من کمک می کند؟ 

تغذیه کودک

شیردهی در چند دقیقه و چند ساعت پس از زایمان به رحم شما کمک می کند تا پس از زایمان (جفت) را به طور موثرتری دفع کند و سپس به اندازه قبل از بارداری خود منقبض شود. این به شروع روند بازگشت به فرم طبیعی شما کمک می کند و همچنین می تواند به کاهش گرفتگی سینه که معمولاً در حدود روز 3-4 پس از تولد می رسد (چه شیر می دهید یا نه) کمک کند. 

 

چگونه به کودک  نارس خود غذا بدهم؟ 

 

تغذیه کوک نارس  در حالت ایده آل از بدو تولد بسیار مهم است. معمولا این تغذیه در شرایط ایده ال از شیر مادر انجام می‌شود اگرچه قبل از هفته 32 بارداری ممکن است هنوز به اندازه کافی قوی نباشند که مستقیماً تغذیه کنند. اگر در حال تولید شیر هستید و کودک شما به اندازه کافی قوی است که بتواند شیر بخورد، معمولاً به شیر دادن تشویق می شوید، زیرا شیردهی به ویژه برای نوزادان نارس مفید است. اگر در ابتدا قادر به شیر دادن نیستید، یا تصمیم گرفتید که این کار را نکنید، ممکن است به نوزاد نارس شما شیر خشک داده شود یا گهگاه پس از گفتگو با شما، شیر دوشیده شود. 

 

• اگر نوزاد شما به شدت نارس است، ممکن است سیستم گوارشی او هنوز به اندازه کافی بالغ نشده باشد که غذا در معده داشته باشد، بنابراین ممکن است لازم باشد شیردهی با استفاده از یک محلول غنی از مواد مغذی خاص به نام TPN (که مخفف تغذیه کامل تزریقی است) به داخل رگ انجام شود. . 

مطالب مرتبط  کالری مصرفی تنیس چقدر است؟

• به نوزادان نارس که آماده هضم شیر هستند اما هنوز به اندازه کافی برای مکیدن قوی نیستند، ممکن است از طریق یک لوله کوچک که به معده می رود، شیر مادر یا شیر خشک داده شود. اگر بتوانید از شیر مادر خود استفاده کنید، در حالت ایده آل استفاده می شود. نوزادان نارس ممکن است به مکمل‌های غذایی یا شیر خشک مخصوص نوزادان نارس نیز نیاز داشته باشند تا مدتی را که در رحم از دست داده‌اند جبران کنند. 

• اگر کودک شما خیلی زود است تولید شیر ممکن است کمی طول بکشد. با این حال، اگر به طور منظم، هشت بار در روز به دوشیدن شیر ادامه دهید، احتمالاً شیر وارد می‌شود. در حالی که شیر شما به طور کامل ثابت نشده است، تیم ممکن است در مورد استفاده از شیر مادر یا شیرخشک اهدایی صحبت کند، تا زمانی که بتوانید آن را با شیر جایگزین کنید. شیر مادر خودت 

• ممکن است کودک شما در حالی که در حال یادگیری تغذیه از سینه، فنجان یا شیشه شیر است، به تغذیه لوله‌ای ادامه دهد تا مطمئن شود که غذای کافی دریافت می‌کند. 

 

 

چگونه برای نوزاد نارس خود شیر مادر بدهم؟

برای دوشیدن شیر برای نوزاد نارس خود، باید ظرف شش ساعت پس از زایمان نوزاد خود را با دست شروع کنید. شما باید این کار را هشت تا ده بار در روز انجام دهید، از جمله یک بار در طول شب. در چند روز اول ممکن است هر بار فقط چند قطره شیر بسازید که ممکن است بسیار کم به نظر برسد، اما هر قطره آن مهم است. 

 

آغوز و شیر مادر و شیر خشک چند کالری دارد؟ 

تغذیه کودک

آغوز حدود 50 کالری در هر اونس و شیر مادر بالغ 60 تا 75 کالری دارد، همانطور که شیر خشک نوزادان نیز همینطور است. هنگام تولید شیر بالغ، هر سینه شیر غنی‌تری با محتوای چربی بالاتر در پایان شیردهی زمانی که تقریباً خالی است تولید می‌کند، بنابراین مهم است که نوزادان شیرده این فرصت را داشته باشند که یک سینه را قبل از شیر دادن از دیگری خالی کنند. تا بتوانند به این شیر غنی تر دسترسی داشته باشند.

مزایای شیردهی برای شما 

 

  • شیردهی به سرعت بهبودی شما پس از زایمان، به ویژه کوچک شدن رحم پس از زایمان کمک می کند. 
  • تغذیه با شیر مادر به شما کمک می کند تا “بزرگ شدن” اولیه سینه را مدیریت کنید که اغلب در حدود روز 3-4 ظاهر می شود و می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. 
  • شیردهی راحت است: نیازی به تهیه شیشه شیر ندارید. همچنین ارزان ترین گزینه است – رایگان است. 
  • شیردهی اندکی احتمال افسردگی پس از زایمان را کاهش می دهد. 
  • تغذیه با شیر مادر تا حدودی از شما در برابر سرطان تخمدان و سینه محافظت می کند. همچنین با افزایش سن، شانس ابتلا به نازک شدن استخوان ها (پوکی استخوان)، دیابت و چاقی را کاهش می دهد. 
  • هنگام شیردهی، شیر دادن در شب راحت‌تر و سریع‌تر است، به این معنی که خواب بیشتری خواهید داشت. 
  • شیردهی معمولاً بازگشت پریود شما را سه ماه یا بیشتر به تاخیر می اندازد. در حالی که شما به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می کنید، باروری شما تا شش ماه سرکوب می شود – یک روش طبیعی کنترل بارداری که تا 98٪ موثر است. 
مطالب مرتبط  کالری هویچ پلو چقدر است؟

پمپاژ کردن یا دوشیدن شیر مادر می تواند به شما آزادی عمل بدهد و به شما امکان می دهد زمانی را دور از کودک خود بگذرانید و در عین حال به شیر مادر خود ادامه دهید و به همسرتان این امکان را می دهد که در شیردهی شرکت کند. 

شیردهی انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول زندگی حداکثر سود را دارد. با این حال، هر شیردهی که انجام دهید برای شما و کودکتان مزایایی به همراه خواهد داشت. 

مزایای تغذیه کودک با شیشه

تغذیه کودک

مثلاً اگر مجبور باشید کار کنید، در دوری از کودکتان انعطاف بیشتری خواهید داشت. (اگرچه می‌توانید شیردهی را با شیشه شیر بدهید یا آن را تکمیل کنید، اما در چند روز اول که شیر مادر شما تازه می‌شود این کار چندان آسان نیست، بنابراین نمی‌توانید به راحتی از کودک خود دور شوید.) 

تغذیه با شیر مادر می تواند خسته کننده باشد، به خصوص در چند هفته اول که به نوزاد خود غذا می دهید. زمانی که خسته هستید، تغذیه با بطری آسان‌تر است و به شما این امکان را می‌دهد که به درستی استراحت کنید و در کل انرژی بیشتری داشته باشید. 

شیردهی می تواند دردناک باشد: مشکلات رایج عبارتند از: پف سینه، نشت، درد نوک سینه و عفونت سینه (ماستیت). تغذیه با شیشه شیر باعث می‌شود که سینه‌های شما پس از بارداری سریع‌تر جا بیفتند. 

ممکن است تغذیه با شیر مادر در مکان های عمومی ناخوشایند و خجالت آور باشد که بیرون رفتن با کودک را دشوار می کند. تغذیه با شیشه این نگرانی را از بین می برد

×
×

سبد خرید