تاثیرات شکلات تلخ بر کاهش وزن
شکلات تلخ از ترکیبات مفیدی مانند پلی فنول ها، فلاوانول ها و کاتچین ها، اغلب به عنوان یک غذای سالم شناخته می شود. در واقع، با تعدادی از مزایای سلامتی، از جمله بهبود سلامت قلب، کاهش التهاب، و بهبود عملکرد مغز مرتبط است.  تاثیرات شکلات تلخ بر کاهش وزن کاملا مشهود است. مهمترین تاثیرات شکلات […]

شکلات تلخ از ترکیبات مفیدی مانند پلی فنول ها، فلاوانول ها و کاتچین ها، اغلب به عنوان یک غذای سالم شناخته می شود. در واقع، با تعدادی از مزایای سلامتی، از جمله بهبود سلامت قلب، کاهش التهاب، و بهبود عملکرد مغز مرتبط است.  تاثیرات شکلات تلخ بر کاهش وزن کاملا مشهود است.

مهمترین تاثیرات شکلات تلخ بر کاهش وزن چیست؟

اثرات شکلات تلخ بر کاهش وزن

با توجه به وضعیت سوپرغذایی شکلات تلخ بسیاری از مردم به این فکر می کنند که آیا شکلات تلخ ممکن است به کاهش وزن کمک کند یا خیر.این مقاله نگاهی دقیق‌تر به تحقیقات دارد تا مشخص کند آیا شکلات تلخ می‌تواند به کاهش وزن کمک کند یاخیر؟

حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که شکلات تلخ می‌تواند به بهبود حساسیت بدن شما به انسولین، هورمونی که مسئول خروج قند از جریان خون و به سلول‌های شماست، کمک کند.

این می تواند به کاهش سطح انسولین در خون کمک کند، که ممکن است با افزایش کاهش وزن و کاهش ذخیره چربی همراه باشد.

مطالب مرتبط  رژیم غذایی افزایش قد کودکان و نوجوانان

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما برخی مطالعات کوچک نیز نشان داده اند که شکلات تلخ ممکن است به بهبود کنترل قند خون کمک کند.

این ممکن است به جلوگیری از افزایش و کاهش سطح قند خون کمک کند، که می تواند منجر به علائمی مانند افزایش گرسنگی شود.

گرسنگی و اشتها را کاهش می دهد

از دیگر تاثیرات شکلات تلخ بر کاهش وزن بهبود وضعیت اشتها است. مطالعات نشان می دهد که شکلات تلخ ممکن است هوس را کاهش دهد و احساس سیری را تقویت کند، که ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

در یک مطالعه روی 12 زن، بوییدن و خوردن شکلات تلخ باعث کاهش اشتها و کاهش سطح گرلین، هورمونی که گرسنگی را تحریک می‌کند، شد.

مطالعه کوچک دیگری که روی 16 نفر انجام شد، تأثیرات شکلات شیری و شکلات تلخ را مقایسه کرد و نشان داد که شرکت کنندگان پس از خوردن شکلات تلخ کمتر احساس گرسنگی و سیری و رضایت بیشتری می کردند.

علاوه بر این، در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که شکلات شیری می‌خوردند، در وعده‌های غذایی بعدی ۱۷ درصد کالری کمتری مصرف کردند.

به طور مشابه، مطالعه ای روی 14 زن یائسه نشان داد که مصرف شکلات تلخ در مقایسه با خوردن شکلات سفید و شیری منجر به کاهش بیشتر در مصرف غذا می شود.

با این حال، تحقیقات بیشتری برای ارزیابی اینکه چگونه شکلات تلخ ممکن است بر اشتها و مصرف غذا در مقایسه با سایر غذاها تأثیر بگذارد، مورد نیاز است.

خلق و خو را تقویت می کند

چندین مطالعه نشان داده اند که شکلات تلخ ممکن است به طور مثبت بر سلامت روان و خلق و خوی تأثیر بگذارد، که می تواند تضمین کند که شما بهترین احساس را برای کمک به کاهش وزن دارید.

مطالب مرتبط  رژیم گیاهخواری در دوران بارداری

بر اساس یک مطالعه بر روی 13626 نفر، کسانی که مقادیر بیشتری شکلات تلخ مصرف می‌کردند نسبت به کسانی که به طور منظم شکلات تلخ مصرف نمی‌کردند، 57 درصد کمتر احتمال داشت علائم افسردگی را تجربه کنند. در یک مطالعه کوچک دیگر، خوردن روزانه 1.5 اونس (40 گرم) شکلات تلخ باعث کاهش سطح استرس در زنان در طی 2 هفته شد.

علاوه بر این، یک مطالعه روی 72 بزرگسال نشان داد که مصرف یک نوشیدنی شکلات تلخ به مدت 30 روز منجر به افزایش احساس آرامش و رضایت از خود در مقایسه با دارونما شد.

تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا مزایای بالقوه تقویت خلق و خوی شکلات تلخ ممکن است برای کاهش وزن مفید باشد، مورد نیاز است.

اثرات مضر شکلات تلخ بر کاهش وزن

اثرات شکلات تلخ بر کاهش وزن

اگرچه شکلات تلخ ممکن است فواید بالقوه ای برای کاهش وزن داشته باشد، اما چندین جنبه منفی وجود دارد که باید در نظر گرفت.

اول اینکه، شکلات تلخ نسبتاً چربی و کالری بالایی دارد.در واقع، یک وعده 1 اونس (28 گرم) شکلات تلخ حاوی 155 کالری و نزدیک به 9 گرم چربی است.

بسته به برند و محصول خاص، یک وعده ممکن است حاوی نصف تا یک سوم کالری یک تخته شکلات استاندارد باشد.

اثرات شکلات تلخ بر کاهش وزن

برخی از انواع شکلات تلخ همچنین حاوی مقادیر زیادی قند اضافه شده هستند که می تواند به سلامت شما آسیب برساند.

علاوه بر افزایش تعداد کالری در یک محصول، شکر اضافه شده ممکن است به بیماری های مزمن مانند بیماری کبد، بیماری قلبی و دیابت کمک کند.

بنابراین، در حالی که شکلات تلخ به احتمال زیاد می تواند در رژیم کاهش وزن قرار گیرد، مهم است که به انواع با کیفیت بالا پایبند باشید و از زیاده روی در آن اجتناب کنید.

مطالب مرتبط  ‏ کدام چربی ها برای سلامتی ضرر دارند و چه چربی های خوبند؟

برای بهترین نتیجه، هر بار حدود 1 اونس (28 گرم) مصرف کنید و محصولی را انتخاب کنید که قند افزوده کمی داشته باشد و حداقل 70 درصد کاکائو داشته باشد.

شکلات تلخ کالری و چربی بالایی دارد که در صورت مصرف بیش از حد ممکن است به افزایش وزن شود اما مصرف کنترل شده آن سبب کاهش وزن خواهد شد. برخی از انواع نیز حاوی مقادیر زیادی قند اضافه شده هستند که می تواند کالری شماری را افزایش داده و به بیماری های مزمن کمک کند.

×
×

سبد خرید