اهمیت ورزش برای لاغری موثر
دستیابی به وزن ایده آل اغلب با کاهش وزن همراه است. با این حال، رژیم غذایی و کاهش وزن بدن دو عنصری هستند که همیشه با هم منطبق نیستند. در عوض، چیزی که باید آرزویش را داشته باشید لاغری بدن است که ارتباط نزدیکی با تمرین موثر و رژیم غذایی متعادل دارد. به همین دلیل […]

دستیابی به وزن ایده آل اغلب با کاهش وزن همراه است. با این حال، رژیم غذایی و کاهش وزن بدن دو عنصری هستند که همیشه با هم منطبق نیستند. در عوض، چیزی که باید آرزویش را داشته باشید لاغری بدن است که ارتباط نزدیکی با تمرین موثر و رژیم غذایی متعادل دارد. به همین دلیل در این مقاله  له نکات مهم درباره تاثیر ورزش در لاغری موثر را تضویح خواهیم داد.

اهمیت ورزش برای لاغری موثر

اهمیت ورزش برای لاغری موثر

علتی که بسیاری را به لاغری موثر می دهد، خطر اضافه وزن است. در دراز مدت، اضافه وزن خطر ابتلا به مشکلات سلامتی مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد. یکی از مهمترین فواید لاغری کاهش شدید چنین خطراتی است. رضایت بخش تر، کاهش وزن منجر به بهبود فیزیکی، افزایش انرژی و آگاهی از احساس سلامتی می شود.

با این حال، تعریف کلمه “اضافه وزن” نیاز به تجزیه و تحلیل دارد، زیرا این اصطلاح می تواند منجر به وسوسه انجام رژیم های غذایی شدید یا رژیم های شدید شود. در واقع، اضافه وزن یا چاقی بالینی به معنای دریافت کالری بالا و مصرف انرژی کم است. بنابراین برای کاهش وزن سالم به دو اقدام همزمان نیاز دارید: کاهش دریافت کالری با یک رژیم غذایی متعادل و افزایش مصرف کالری با تمرین مناسب. اهمیت ورزش در لاغری موثر کاملا مشهود است.

فواید ورزش برای لاغری موثر و وزن بدن شما

 به عبارت کلی اگر بتوانید به طور مداوم ورزش کنید فواید زیادی برای بدن و ذهن شما ایجاد می شود.  برای به دست آوردن بهترین نتایج لاغری، یک برنامه ورزشی جامع باید شامل تمرینات قدرتی و هوازی برای تقویت عضلات و تقویت بدن باشد، زیرا عضلات برای سوزاندن کالری و کاهش وزن ضروری هستند.

مطالب مرتبط  رژیم غذایی افزایش قد کودکان و نوجوانان

نکات مهم در تمرین های ورزشی برای لاغری موثر

اهمیت ورزش برای لاغری موثر

مدت و شدت تمرین شما بسیار مهم است. برای بهره مندی از فعالیت بدنی، باید به تدریج شدت و دفعات تمرین خود را افزایش دهید که راز کاهش وزن کلی شماست.

برای افرادی که می خواهند وزن کم کنند بسیار معمول است که تمرینات خود را به روشی ناسالم شروع کنند و فکر می کنند که تمرینات قلبی شدید یا جلسات طولانی مدت به شما امکان می دهد سریعتر وزن کم کنید و وزن اضافی را از خود دور کنید. این روش در واقع بی اثر است. برای اینکه فواید تمرین را از دست ندهید، مهم است که استرس زیادی به بدن وارد نکنید و فعالیت های روزانه ای را انتخاب کنید که بی جهت به بدن فشار وارد نمی کند.

بهتر است هر روز یا حداقل پنج بار در هفته فعالیت بدنی داشته باشید. در واقع، ایده آل برای کاهش وزن این است که 6-7 روز در هفته به مدت 40-50 دقیقه در هر جلسه تمرین کنید، نه اینکه سه بار با جلسات دو ساعته تمرین کنید. حتی فقط 30 دقیقه ورزش روزانه در سه جلسه 10 دقیقه ای در روز می تواند برای تقویت لاغری و افزایش میزان متابولیسم پایه (BMR) کافی باشد.

نرخ پایه متابولیک و اهمیت آن در ورزش برای لاغری موثر

نرخ پایه متابولیک بر سرعت سوزاندن کالری و در نهایت حفظ، افزایش یا کاهش وزن تأثیر می گذارد. میزان متابولیسم پایه حدود 60 تا 75 درصد کالری سوزانده شده در روز را نشان می دهد.

در شروع فعالیت بدنی، کربوهیدرات ها و لیپیدها کم و بیش به یک اندازه مصرف می شوند، به خصوص اگر با شدت کم و برای مدت محدود کار کنید. پس از حدود یک ساعت فعالیت، لیپیدها را می توان تا 80 درصد انرژی مورد نیاز استفاده کرد، در حالی که تنها 20 درصد از گلوکز و/یا گلیکوژن استفاده می شود. با افزایش شدت ورزش، استفاده از اسیدهای چرب تثبیت می شود و مصرف گلوکز افزایش می یابد. بنابراین، ورزش مداوم به طور جدایی ناپذیر با کاهش وزن ثابت، حتی در حالت استراحت، مرتبط است. به همین دلیل است که فعالیت بدنی و تغذیه دو عنصر مکمل یکدیگر هستند.

مطالب مرتبط  کالری جوجه کباب چقدر است؟

نقش غذا خوردن و ورزش برای لاغری موثر

همانطور که قبلا ذکر شد، ساده ترین راه حل این است که کمتر بخورید و برخی از غذاهای خاص را از رژیم غذایی حذف کنید. با این حال، این رفتار مصرف مواد مغذی ضروری را برای بدن محدود می کند و به طور موثر وزن فرد را در مدت زمان کوتاهی کاهش می دهد، اما خطرات متعددی برای سلامتی او ایجاد می کند. هدف از یک رژیم غذایی متعادل، مصرف تعدادی کالری در رابطه با کمیت و کیفیت تمرین، کاهش (نه حذف) کالری دریافتی غذاهایی است که حاوی کالری بیش از حد یا کالری خالی هستند.

نکات مفید برای یک رژیم غذایی متعادل

اهمیت ورزش برای لاغری موثر

رژیم غذایی تاثیر مستقیمی در لاغری موثر دارد. مقدار مواد مغذی مورد نیاز (کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها، آب، ویتامین ها و مواد معدنی) با سبک زندگی افراد متفاوت است. کربوهیدرات ها باید حدود 60 درصد انرژی مورد نیاز را پوشش دهند، بقیه بین چربی و پروتئین به ترتیب 25 و 15 درصد تقسیم می شود.

مصرف کربوهیدرات قبل از فعالیت بدنی توصیه می شود. در واقع، اگر مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مانند ماست، میوه و غلات یک تا دو ساعت طول می کشد تا هضم شوند، در حالی که غذاهای غنی از چربی بیش از چهار ساعت طول می کشد و نامناسب هستند. حفظ یک رژیم غذایی منظم، همراه با فعالیت بدنی، به کاهش چربی بدن کمک می کند بدون اینکه بر توده بدون چربی بدن تأثیر بگذارد.

با کاهش مصرف پروتئین، کاهش وزن به هزینه توده عضلانی و پروتئین های اندام مانند قلب و کلیه ها اتفاق می افتد. به همین ترتیب، رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پروتئین بالا می تواند برای استخوان ها، کلیه ها و کلسترول بسیار مضر باشد. همه رژیم های غذایی مبتنی بر مصرف مقادیر زیاد برخی از غذاها نه تنها برای سلامت جسمی، بلکه برای سلامت روانی نیز مضر هستند.

مطالب مرتبط  چرا بعد از رژیم غذایی وزن افزایش می یابد؟

  • فواید لاغری مناسب
  • به طور خلاصه، فواید لاغری مناسب بر سلامت جسمی و روحی افراد بسیار زیاد است، از جمله:
  • بهبود کارایی قلب و عروق
  • کاهش فشار خون
  • کاهش خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی و بیماری های متابولیک
  • کاهش LDL (کلسترول بد)، تری گلیسیرید و چربی احشایی انباشته شده
  • انرژی و پاسخگویی بیشتر
  • افزایش توده بدون چربی بدن و کاهش توده چربی
  • افزایش کارایی مصرف چربی و کربوهیدرات در غذا
  • افزایش متابولیسم و ​​مصرف انرژی حتی در حالت استراحت

در پایان، برای لاغری  موثر و ایمن، باید صبور بود و از یک رژیم غذایی سالم و متعادل همراه با برنامه فعالیت بدنی منظم که مدت آن باید به تدریج افزایش یابد، پیروی کرد. به این ترتیب می توانید وزن خود را کاهش دهید و از سلامتی خود محافظت کنید. علاوه بر این، برای نتایج طولانی مدت باید با پزشک، متخصص تغذیه یا متخصص تغذیه مشورت کرد. یک متخصص می تواند رژیم غذایی مناسب را با در نظر گرفتن کالری دریافتی صحیح، با توجه به برنامه ورزشی که قصد انجام آن را دارید و اهداف خاص، توصیه کند.

×
×

سبد خرید