اصول رژیم لاغری چیست
  اصول رژیم لاغری درست بدین اشاره داشته که فرد را دچار گیجی نکند. به عبارت دیگر این رژیم باید به گونه‌ای طراحی شود تا فرد بتواند بدون هیچ محدودیتی به خوبی رژیم خود را رعایت و هیچ مشکلی در برنامه غذایی به وجود نیاید. کاهش وزن یا کاهش چربی فرآیند سوزاندن یا اکسیداسیون چربی […]

 

اصول رژیم لاغری درست بدین اشاره داشته که فرد را دچار گیجی نکند. به عبارت دیگر این رژیم باید به گونه‌ای طراحی شود تا فرد بتواند بدون هیچ محدودیتی به خوبی رژیم خود را رعایت و هیچ مشکلی در برنامه غذایی به وجود نیاید.

کاهش وزن یا کاهش چربی فرآیند سوزاندن یا اکسیداسیون چربی بیشتر از آنچه که ذخیره شده است می باشد. این شکست چربی نامیده می شود. اگر آب سریعتر از خروجی وارد لعنت شود، سطح آب بالا می رود. به همین ترتیب وقتی چربی سریعتر از سرعت خروجی وارد سلولهای چربی می شود، نتیجه خالص افزایش وزن یا افزایش چربی خواهد بود.

اهمیت اصول رژیم لاغری

اصول رژیم لاغری
Closeup of young woman with slim belly measuring her waist at mirror in bedroom. Concept of dieting, loosing weight and healthy lifestyle

امیدوارم با خواندن این مقاله، همه کسانی که هنوز امیدوارند با کمک درمان های معجزه آسا، رژیم های معجزه آسا، چای لاغری، مربی های معجزه آسا و … به کاهش وزن «سریع و بدون زحمت» دست پیدا کنند، متوجه شوند که معجزه اتفاق نمی افتد. هیپنوتیزم، طب سوزنی، شلوارهای حرارتی، دستگاه های ورزشی و تمام محصولات فوق العاده دیگر که وعده کاهش وزن سریع و آسان را می دهند، کار نمی کنند و فقط تبلیغات هستند. همه این درمان‌های معجزه‌آسا به‌عنوان ورزشکاران دندان‌های سفید و زیبا با بدن‌های زیبا و ورزیده تبلیغ می‌شوند – که البته خودشان به روشی کاملاً متفاوت تمرین می‌کنند….

همه چیز واقعا وحشتناک است زمانی که از گرسنگی رنج می میبرید، بر اساس یک رژیم غذایی کسل کننده یا امتناع کاملاً بیهوده از خوردن غذا بعد از ساعت 6 بعد از ظهر واقعا بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر گذاشته می‌شود. زمانی که از افرادی که خواهان کاهش وزن پرسیده می‌شود آنها می گویند که همه چیز را امتحان کرده اند و در نهایت از نظر اخلاقی آماده اند تا این اصول ساده اما در عین حال ضروری کاهش وزن را در نظر بگیرند و درک کنند.

مطالب مرتبط  بهترین مواد غذایی برای رژیم لاغری چیست

اصول رژیم لاغری این است که کالری کمتری نسبت به کالری دریافتی در دوره های قبل از رژیم برای کاهش وزن مصرف می کنید از دست بدهید. در واقع رعایت اصول رژیم لاغری سبب بهبود وضعیت جسمی و سلامت بدن شده و کاهش وزنی بدون برگشت را ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که بسیاری از دکتر و متخصصان تغذیه به اصول رژیم لاغری تاکید دارند.

کلید داشتن اصول رژیم لاغری چیست؟

اصول رژیم لاغری
دستیابی به کاهش وزن پایدار و تناسب اندام برای بسیاری از افراد از تمام طبقات زندگی یک مبارزه است. در حالی که کاهش وزن و حفظ آن آسان نیست، درک مسیر کاهش وزن در صورتی می تواند آسان باشد که همراه با اصول رژیم لاغری قرار گیرد. در واقع این برنامه اصولی به شما این امکان را می دهد که تعهد خود را در جایی که مهم است متمرکز کنید و نتایج معنی داری ببینید.

رویکردی جامع

از مهم ترین نکات داشتن اصول رژیم لاغری توجه به ترکیب صحیح سه مسئله است: تغذیه خوب، فعالیت بدنی و اصلاح رفتار.

بدن شما نمی تواند هر کاری را که می خواهید بدون سوخت مناسب انجام دهد. غذاهای فرآوری شده پر از مواد افزودنی یا سایر مواد مصنوعی را به نفع یک رژیم غذایی سالم رد کنید. شما نمک، شکر و چربی اضافی را برای مواد مغذی متراکمی که بدنتان می تواند استفاده کند‌ را باید حذف کنید. برای کاهش وزن باید کالری کمتری نسبت به کالری که می سوزانید مصرف کنید، بنابراین مدیریت اندازه وعده ها و کالری بسیار مهم است.

اطمینان حاصل کنید که در فعالیت های بدنی که هر روز از آن لذت می برید، شرکت کنید. لازم نیست ماراتن باشد. رفتن از پله ها در محل کار و پیاده روی یا دوچرخه سواری یک مکان عالی برای شروع است. هر چیزی که برای شما و برنامه‌تان مفید است را انتخاب کنید تا بدانید هر روز آن را انجام خواهید داد.

آنقدر به تغذیه و ورزش توجه می شود که آخرین مولفه، یعنی اصلاح رفتار، تا حد زیادی در معرض خطر قرار می گیرد. با این حال، اغلب کلید اصلی کاهش وزن است. اثر “یویو” رژیم غذایی و افزایش مجدد وزن، نتیجه شکست در اصلاح رفتارهای مشکل ساز و ایجاد عادات جدید سالم است. مهم نیست که در گذشته در تلاش های کاهش وزن خود شکست خورده اید – این بار می توانید این کار را انجام دهید.

مطالب مرتبط  8 برنامه ورزش برای کاهش وزن

اکنون احساسات و رفتارهای خود را اصلاح کنید تا بتوانید وزن خود را به طور موثر در حرکت رو به جلو مدیریت کنید. این به این معنی است که یاد بگیرید در مورد برنامه ریزی وعده های غذایی متفاوت فکر کنید، فعال بمانید و سلامت جسمی را در اولویت قرار دهید و خود را با دوستان و خانواده حمایتگر احاطه کنید. شما همچنین باید باور داشته باشید که می توانید – و خواهید – به اهداف خود برسید

2. سم زدایی

از دیگر نکات اساسی برای داشتن اصول رژیم لاغری سم زدایی بدن است. بدن انسان یک دستگاه دفع مواد زائد است و دارای شش اندام است که وظیفه این عملکرد ضروری را بر عهده دارند: روده بزرگ، کلیه ها، کبد، ریه ها، غدد لنفاوی و پوست. این اندام ها با هم کار می کنند تا هر روز بدن شما را از شر مواد زائد سمی خلاص کنند. هنگامی که آنها به درستی کار نمی کنند، یا زمانی که حتی یکی از این اندام ها آسیب می بیند، کل بدن و سلامت شما ممکن است آسیب ببیند زیرا سموم باعث بیماری می شوند.

این نوع مشکلات اغلب با آنچه می خوریم شروع می شود و یکی از رازهای کاهش وزن که می تواند به کاهش وزن کمک کند، محدود کردن موانع برای سم زدایی است. به هر حال، هر چه سموم بیشتری بخوریم، کار سم زدایی برای بدن ما سخت تر می شود. غذاهای مرده، غذاهای فرآوری شده، قندهای تصفیه شده و چربی ها به جای سرو کردن، بر سیستم شما تأثیر می گذارند. از آنجایی که قند خون شما بالا می رود و به شدت پایین می آید، روده بزرگ شما را مسدود می کند، خون شما را مسموم می کند و باعث یبوست می شود، بدن شما در معرض خطر قرار می گیرد.

چگونه می توانید تشخیص دهید که بدن شما در دفع سموم با مشکل مواجه است؟ هشت علامت هشدار دهنده وجود دارد که باید مراقب آنها بود:

• بوی بد دهان
• مه مغزی
• یبوست
• رژیم غذایی سرشار از الکل، کافئین، شکر و/یا آرد سفید
• خستگی، بی حالی یا عادات بد خواب
• کیفیت خواب ضعیف
• مشکلات پوستی
• چشم های زرد یا قرمز

مطالب مرتبط  کالری مرغ ناردون چیست؟

3. رژیم غذایی

آخرین نکته در داشتن اصول رژیم لاغری داشتن یک برنامه غذایی است. شما قبلاً می دانید که رژیم غذایی شما برای سلامتی شما حیاتی است، اما آیا می دانید رژیم غذایی ایده آل شما باید چگونه باشد؟ اگر رژیمی نداشته باشید که از آن لذت می برید و بتوانید به آن پایبند باشید، تمام ایده های کاهش وزن در جهان کارایی ندارند. اطمینان حاصل کنید که حداقل 80 درصد کالری شما از غذاهای باکیفیت و سالم است. شما می توانید مقداری افراط به 20 درصد کالری باقیمانده خود اضافه کنید، اما به یاد داشته باشید، هر چه غذاهای باکیفیت بیشتری بخورید، برای شما، بدن و سلامتی شما بهتر است.

غذاهای باکیفیت باید شامل غذاهای فرآوری نشده مانند میوه ها، سبزیجات، آجیل و لوبیا و غلات کامل باشد. با روغن ها کم بپزید و جایگزین های سالم تری مانند روغن گلرنگ یا زیتون را انتخاب کنید. سایر ایده های کاهش وزن که باید در نظر داشته باشید:

یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب، یک صبحانه پر فیبر و پروتئین بخورید.
اواسط بعدازظهر یک میان وعده پر فیبر و پروتئین بخورید تا هوس ضربه زدن به دستگاه خودکار یا استند قهوه را از بین ببرید.
سبزیجات غیر نشاسته ای مانند مارچوبه، کلم بروکلی، سبزیجات برگ دار و فلفل را در هر وعده غذایی خود به عنوان غذای اصلی خود قرار دهید.

در تمام طول روز آب بنوشید. هیدراته ماندن برای سلامتی بسیار ضروری است و همچنین به شما کمک می کند احساس سیری کنید، بنابراین وقتی واقعا تشنه هستید غذا نخورید.همه کالری ها برابر نیستند، بنابراین غذاهای مناسب کاهش وزن را انتخاب کنید.

 

×
×

سبد خرید