چرا بچه ها برای کاهش وزن نباید از رژیم کتو استفاده کنند؟
رژیم کتوژنیک در حال پیشرفت است. این رژیم نیاز به مصرف فوق العاده چربی و مصرف بسیار کم کربوهیدرات دارد.  این وعده کاهش وزن سریع را می دهد، که ممکن است برای بزرگسالانی که بسیار فراتر از بلوغ هستند منطقی باشد.اما در مورد کودکان و نوجوانان در حال رشد چطور؟  با توجه به اینکه چاقی […]

رژیم کتوژنیک در حال پیشرفت است. این رژیم نیاز به مصرف فوق العاده چربی و مصرف بسیار کم کربوهیدرات دارد.  این وعده کاهش وزن سریع را می دهد، که ممکن است برای بزرگسالانی که بسیار فراتر از بلوغ هستند منطقی باشد.اما در مورد کودکان و نوجوانان در حال رشد چطور؟  با توجه به اینکه چاقی دوران کودکی در بالاترین حد خود قرار دارد، برخی از والدین ممکن است از خود بپرسند که آیا کتو پاسخی برای کمک به فرزندانشان است یا خیر. در این مقاله قصد داریم تا به شما عزیزان علت عدم استفاده کودکان از رژیم کتو تضویح دهیم

 علت عدم استفاده کودکان از رژیم کتو

عدم استفاده کودکان از رژیم کتو

 رژیم کتو سه گروه از پنج گروه غذایی را که دارای ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای رشد کودکان هستند حذف می کند.  اگر بچه‌ها کربوهیدرات‌ها را حذف کنند، می‌توانند کره، بیکن و تخم‌مرغ را به دلخواه (نارضایتی) خود بخورند، اما این موارد را از دست می‌دهند:

 لبنیات که دارای ویتامین D و کلسیم برای رشد و رشد استخوان است.میوه هایی که سرشار از فیبر غذایی، ویتامین C و پتاسیم هستند غلات، که به رشد مغز کمک می کند و به بچه ها انرژی برای رشد، بازی و ورزش می دهد.

مطالب مرتبط  رژیم IIFYM چیست؟

 نوواکی می گوید: «من کتو را برای کاهش وزن در بیماران اطفال توصیه نمی کنم.  یک برنامه مدیریت وزن مانند کتو نیاز به نظارت دقیق توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارد.  به علاوه، کودکان در حال رشد مانند بزرگسالان نیستند.»

طرح های کاهش وزن سریع در کودکان پایدار نیستند.  مهم است که روش‌ها و انتخاب‌های سبک زندگی سالم (در مقابل «رژیم‌های غذایی») را به آن‌ها آموزش دهیم تا در بزرگسالی برای موفقیت بیشتر آماده شوند.»

مهم ترین خطرات استفاده کودکان از رژیم کتو

استفاده کودکان از رژیم کتو

و او هشدار می دهد که بچه ها احتمالا بعد از شروع کتو احساس خوبی نخواهند داشت.  آنها ممکن است تجربه کنند:

  • یبوست: وقتی غلات کامل و میوه را حذف می کنید، فیبر را نیز از بین می برید. رژیم های غذایی پرچرب و کم فیبر می توانند مدفوع را برای بچه ها سخت کنند.
  • بی حالی: کودکانی که از رژیم کتو پیروی می کنند ممکن است کمبود انرژی داشته باشند، به خصوص در ابتدا و اگر مکمل مصرف نمی کنند. کالری می تواند بسیار کمتر از مقدار مورد نیاز کودکان در حال رشد باشد.

 یک تئوری  وجود دارد که در آن کتو ممکن است مناسب باشد: مطالعات نشان داده اند که می تواند به کنترل تشنج در برخی از کودکان مبتلا به صرع کمک کند.  اما این باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی تجویز و به دقت نظارت شود.

او گفت: «یک اپیدمی چاقی کاملاً در بین کودکان وجود دارد.  من حداقل 30 کودک را در هفته می بینم که نیاز به مشاوره تغذیه دارند و BMI بالایی دارند.

 در حالی که بهبود BMI برای کودکان دارای اضافه وزن یا چاق مهم است، ممکن است برای رسیدن به آن نیازی به رژیم های غذایی محدود کننده کالری نداشته باشند.  چرا؟  زیرا بچه ها به سرعت انرژی می سوزانند و تنها با بزرگ شدن می توانند به BMI بهتری برسند.  اگر تنها کاری که آنها انجام می دهند کاهش کالری اضافی است (ما به شما نگاه می کنیم، سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه)، ممکن است کافی باشد.

مطالب مرتبط  راه مقابله با استپ وزن چیست؟

 اگر یک کودک یا نوجوان نیاز به محدود کردن مصرف غذای خود داشته باشد، یک متخصص تغذیه یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی باید بر این فرآیند نظارت و مدیریت کند تا کودک را ایمن نگه دارد.  برنامه کاهش وزن برای کودکان باید متناسب با نیازهای خاص کودک باشد.

نکات جایگزین برای استفاده کودکان از رژیم کتو

استفاده کودکان از رژیم کتو

 Nowacki پیشنهاد می کند با انجام کارهای زیر عادات بدی را که منجر به افزایش وزن  در کودکان می شوند را کنار بگذارید:

  • بررسی کنید که خوراکی‌های «گاهی»، خوراکی‌های «معمولی» نیستند. فست فود و ناهار خوری در خارج از خانه، چربی، کالری و قند اضافه شده را به رژیم غذایی کودک کمک می کند.  من پدر و مادرم به من می گویند که دوشنبه و چهارشنبه بسیار شلوغ بود، بنابراین آنها به سرعت حرکت کردند.  روز جمعه تولد پدر بود، بنابراین آنها به استیک خانه رفتند و کیک خوردند.  “والدین باید عقب نشینی کنند و مطمئن شوند که آنچه فکر می کنند یک اغراق گاه به گاه است، کاری نیست که به طور مرتب انجام می دهند.”
  • تحرکت کافی . نواکی می‌گوید: «بی تحرکی طوفانی کامل از چربی را ایجاد می‌کند، زیرا اگر کودکی بی‌تحرک باشد و بی‌حوصله از میان‌وعده‌هایی استفاده کند که مواد مغذی زیادی ندارند، مانند چیپس، ممکن است با عدم تعادل کالری زیادی مواجه شود.  بیش از یک سال، این عدم تعادل می تواند به معنای افزایش وزن بیش از حد در یک کودک دارای اضافه وزن باشد.  والدین باید کودکان را تشویق کنند که از صفحه نمایش خود فاصله بگیرند و شروع به حرکت کنند.  چه این یک ورزش سازماندهی شده باشد یا پریدن روی ترامپولین، حرکت مهم است.
  • از فرزندتان بپرسید: آیا می توانید بهتر انتخاب کنید؟ به کودک خود کمک کنید تا بفهمد که غذا سوخت است و برخی از غذاها حالت بهتری را فراهم می کنند.  وقتی غذا را انتخاب می کنند، به آنها بیاموزید که از خود بپرسند آیا برای بدنشان مفید است یا خیر.  نوواکی می گوید: «یک نوجوان ممکن است به من بگوید که برای ناهار یک ساندویچ سالامی، یک فنجان میوه، نوشابه و کلم بروکلی با پنیر خورده است.  من آن‌ها را تشویق می‌کنم که به غذایشان به گونه‌ای متفاوت نگاه کنند و بپرسند چه کاری برای سالم‌تر کردن وعده غذایی انجام می‌دهند.»
مطالب مرتبط  وزن گیری دوران بارداری

غذاهای مناسب برای کاهش وزن کودکان

  • گوشت کم چرب مانند مرغ را انتخاب کنید.
  • نان سبوس دار را به جای نان سفید انتخاب کنید.
  • به جای تنقلات، میوه تازه بگیرید.
  • از سس پنیر صرف نظر کنید یا کلا از آن صرف نظر کنید.
  • آب را به جای نوشابه انتخاب کنید.

سخن پایانی

در این مقاله شما عزیزان را با علت عدم استفاده کودکان از رژیم کتو را  آشنا کردیم. نکاتی نیز درباره بهبود وضیعت رفتاری کودکان گفتیم. در حالی که این نکات راهنمای مفیدی نبودن، والدین نگران باید از یک متخصص تغذیه یا متخصص اطفال درخواست حمایت کنند.

×
×

سبد خرید